Üsküdar’lı İmamın Bize Öğrettikleri!

Üsküdar’lı İmamın Bize Öğrettikleri!

İmam Efe Kimdir?

Yıllar önce Aziz Mahmut Hüdai Hazretleri’ni ziyarete gittiğimde, etrafta o kadar çok kedi vardı ki, sanki dünyanın bütün kedileri anlaşmışçasına orada toplanmış gelmişti. Kedilerin yemek bulmakta zorlandıkları hallerinden belliydi. Çoğu zayıf ve ufak tefekti. Yanımızda bir ekmek, bir simit olmamasına hayıflanmıştık. Üsküdar’dan dönüşte, aklımda Aziz Mahmut Hüdayi, Aziz Mahmut Hüdayi’nin türbegahında yazan cümle ve kediler kaldı. Aradan yıllar geçti. Zannımca Üsküdarlı kedileri belleğimin derinlerine saklamıştım. Ta ki Üsküdarlı İmam Mehmet Efe’ye rastlayana kadar.

İmam Efe'yi Tanıtalım!

Modern Zamanların Ebu Hüreyre’si: Üsküdarlı İmam Mehmet Efe

Aziz Mahmut Hüdayi Cami İmamı Mehmet Efe, İslam ile hemhal olmuş olanlardan değil mi ? Yüzünde, davranışlarında, konuşmasında ve İslam’ı anlatışında insana imanını tazeleten, kolaylaştıran lakin zorlaştırmayan, sevdiren ancak nefret ettirmeyen bir hava var. Üsküdarlı İmam Mehmet Efe’nin huzur dolu bir iklimi var. Ne mutlu ona.

Üsküdarlı İmam, bir Ebu Hüreyre hissiyatı ile yaklaşıyor kedilere. Kediler camiye rahatlıkla girip çıkıyor. Hatta geceleri, kedilerin orada uyumasına bile izin veriyor. Üsküdarlı İmam’ın bu hoş tavrı, yıllardır alışık olmadığımız, belki de unuttuğumuz ve kimselerde kolay kolay pek rastlayamayacağımız türden bir merhamet. Bakın İmam Mehmet Efe bu durumu nasıl anlatıyor: “Zaten İslam şefkat ve merhamet dinidir. Dünyanın her bir köşesindeki insana, İslam’ın şefkat ve merhamet merkezi olduğunu ifade etmemiz ve bizim ne kadar büyük mesuliyet içinde olduğumuzu bir kez daha bu kareler anlatmış oldu.

Üsküdarlı İmam Efe

İslam hukukunda kedi pis değildir, necis değildir, dolayısıyla camide de evde de olur. Peygamberimizde bu uygulamalarını görmekteyiz. Peygamber Efendimiz, ‘Kedi ev halkındandır’ diye buyurmaktadır.” Efendimiz (SAV)’den aktarılan bir hadiste, kedilerin içtiği sudan abdest almanın mümkün olduğu yazar. İsminin anlamı “Kedicik Babası” olan Ebu Hüreyre’nin de kedilere olan şefkat ve merhametini bilmeyen yoktur. Bu haliyle Üsküdarlı İmam da, modern zamanlarda Ebu Hüreyre kalbi taşıyanlardan belli ki.

Aziz Mahmud Hüdayi Camii

Yıkılsın İslamofobi!

Üsküdarlı İmam Mehmet Efe’nin bu imrenilesi tavrı, Türkiye’de olduğu kadar, dünya basınında oldukça ilgi çekti. Çoğu yabancı basın, Üsküdarlı İmam’ın kedileri severken ki ve kedilerin camide rahat rahat dolaştığı fotoğrafları, İslamofobiyi yerle bir eden fotoğraflar olarak yayımladı. Aslına bakarsanız değil İslamofobi, tüm negatif düşünceleri yıkacak kadar güçlü fotoğraflardı. Gerçek İslam’ın aslında tam da böyle bir şey olduğu gerçeği, Avrupa’yı rahatsız edecek bir düşünce elbette. Onların lügatında İslam ve terör aynı anlama geliyor. Müslümanlar, ellerinde bombalarla gezen, Darwinci bir anlayışla henüz daha gelişimlerini tamamlamamış vahşi bir tür. Ancak bu fotoğraflar, sevginin, iyiliğin asıl yeşerdiği toprakları yani asıl İslam inancını herkese, hepimize ve tüm dünyaya göstermiş oldu. Bu haliyle bile Üsküdarlı İmam’ın tavrı küresel bir güzellikti.

Üsküdarlı İmam İle Neleri Hatırladık? Neler Öğrendik?
Üsküdarlı İmam’ı gördükten sonra durup düşünmemek mümkün değildi şüphesiz. Camide oturmuş kediler, cemaatin kedilere olan aşinalığı, İmam Mehmet Efe’nin kucağındaki kediyi gayet samimiyet ve içtenlikle sevmesi insanı derin tefekkürlere itiyor.

Aziz Mahmud Hüdayi Cami İmamı

Peki bizler neleri hatırladık, neler öğrendik bu kıymetli imamdan?

  • Merhamet et! Sadece insana değil; kediye, kuşa, toprağa, çiçeğe. Herkese ve her şeye merhamet et.
  • İnsanlara İslam’ı anlatmanın bin bir yolu var. Allah’a kul olmanın sayısız yolu var. Etrafına iyi bak. Her an ve her saniye, O’nun rızasına ulaşmanın kapıları açıktır. Sen yeter ki iste.
  • Gönlü güzel ol! Gönlünü esirgeme. Çünkü bütün zenginliklerimiz, bütün servetimiz bir ruh ve bir gönülden ibarettir. İçindeki putları kır, lakin gönül kırma.
  • Hayvanları koru. Onların acizliğini hor görme. Onları itip kakma. Elinden gelirse karnını doyur. Şefkatini esirgeme.
  • İbadet yerimiz olan camiler hepimizin. Kedilerin, her nefesinde Allah’ı zikretmediğini nereden biliyorsun ?
  • Kolaylaştır, zorlaştırma. Sevdir, nefret ettirme. Sevdir ki, sen de sevilesin. Kainat, aşk ile yaratılmıştır, aşk ile döner durur. Nefret eder ve nefret ettirirsen, ruh ikliminin ahengi bozulur. Her şeyi sev.
  • Gerçek İslam’ı yaşa ve yaşat. Gerçek İslam’ın ne olduğunu anlat onlara. Önce sen örnek ol. İnsanlar sana baktıklarında, Müslüman olmayı yüceltsinler.
  • Kainat sonsuz olsa da, ömrünün sonlu olduğunu ve neticede bir fani olduğunu asla unutma. Bu dünyadan tek kazancın iyiliklerin olacak. Geride kalan hiçbir şeyi önemi yok.

Üsküdarlı İmam iyi ki karşımıza çıktı. İyi ki bu kadar güzel bir kalbi görerek, unuttuğumuz, dünya telaşına kapılıp arkamızda bıraktığımız pek çok şeyi yeniden hatırlama şansı bulduk. Ne mutlu böyle insanlar var. Yarınlar daha güzel olacak.

Selam ve dua ile…

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *