Tutumlu Bir Ev Hanımı Olmanın Yolları

Tutumlu Bir Ev Hanımı Olmanın Yolları

Tutumlu Bir Ev Hanımı Olmanın Yolları

Bir evin sorumluluğu, eşit ölçüde bütün aile fertlerinin omzunda olsa da yükün ağır kısmı çoğunlukla ev hanımlarına kalır. Ev hanımları, zamanla ve deneyimlerle kazandıkları özel güçleri sayesinde evdeki dengeyi sabit tutmaya çalışırlar. Bu da, evin bütün aile bireyleri için bir huzur yuvasına dönüşmesi anlamına gelir.

İyi bir ev hanımı olmak, evle ilgili birçok konuda özenli ve hassas olmayı gerektirir. Bunların başında ise tutumlu olmak ve evde israfı önlemek gelmektedir. Hem biliyorsunuz, “Allah, israf edenleri sevmez.” En’am: 141

Tutumlu bir ev hanımı olarak, hem aile bütçesine katkıda bulunabilir hem de dünyada kapladığımız yerin bedelini ödeyebiliriz. Sizin için evde farkında olmadan israf etmenizi önleyecek, enerji tasarrufu tüyolarını derledik. Bu önerilere dikkat ederek; faturalarınızı düşürebilir, mutfak masraflarınızı azaltabilir ve evin kraliçesi olmaya devam edebilirsiniz.

Alışkanlıklarınızı değiştirin…

Alışkanlık haline getirdiğimiz davranışlarla farkında olmadan evde israfa kaçıyor olabiliriz. Örneğin; buzdolabınızdaki sıvı yiyeceklerin ve içeceklerin kapağını kapatarak kompresörün daha fazla çalışmasını önleyebilirsiniz. Çünkü açıkta bekletilen sıvı gıdalar, dolaptaki nem oranını hızlı bir şekilde artırmaktadır.

Dondurucudaki yiyeceklerinizi pişireceğiniz günden bir gün önce buzluktan veya derin dondurucudan çıkararak, buzdolabında bekletin. Böylelikle, donmuş gıdanın soğukluğu dolabınızın daha az enerji harcamasını sağlayacaktır.

Kıyafetlerinizi nemli iken ütülemek, ütünün buhar özelliğini fazla kullanmasını önler. Böylece ütü yaparken tasarruf yapabilirsiniz. Çay, kahve ve yemek yaparken ihtiyacınız olacak kadar su kaynatın. Bu sayede, fazladan su kaynatmak için enerji harcanmasına gerek kalmaz.

Tutumlu Bir Ev Hanımı Olmanın Yolları

Eşyalarınızın yerlerini gözden geçirin…

Beyaz eşyalarının enerji sınıfları kadar, onları nasıl konumlandırdığınız da önem taşıyor. Buzdolabınızı ocak ve fırın gibi ısı kaynaklarına yakın tutarsanız soğuk kalmak için ekstra enerji harcamasına sebep olursunuz. Bu yüzden, buzdolabınızı ısı kaynaklarından mümkün olduğunda uzak bir noktada konumlandırmalısınız. Ayrıca, buzdolabı ile duvar arasında en az 10 cm’lik bir mesafe olması gerektiğini unutmayın.

Beyaz eşya kullanarak tasarruf edin…

Çamaşır kurutma makinesi kullanmak israf gibi görünse de kış aylarında evin içine veya peteklerin üstüne asılan çamaşırların, evin ısısından çaldığı göz önünde tutulursa kurutma makinesinin çok daha hesaplı olduğunu görebilirsiniz.

Bulaşık makinesi kullanmanın, elde bulaşık yıkamaktan 10 kat daha ekonomik olduğu kanıtlanmıştır. Elde bulaşık yıkarken farkında olmadan su israfına kaçabilirsiniz. Oysa bulaşıklarınızı makinede yıkayarak, hem daha az enerji harcar hem de sudan tasarruf edebilirsiniz.

Yeni nesil elektrikli fırınları tercih ederek mutfakta enerji tasarrufu yapabilirsiniz. Birden fazla yemeği aynı anda pişirip, kokularını birbirine karıştırmayan fırınlar enerjiden ve zamandan tasarruf etmenize yardımcı olur.

Düğmeye basın!

Televizyon kumandasının off tuşuna basmak enerjiyi kestiğiniz anlamına gelmez. Evde tasarruf etmek istiyorsanız elektrikli cihazlarınızı mutlaka düğmesine basarak kapatmalısınız. Hatta en sağlıklı yöntem işiniz bittiğinde cihazın fişini tamamen çıkarmayı alışkanlık haline getirmek olacaktır.

Cep telefonunuz, tabletiniz veya bilgisayarınız şarj olduğu halde prizde kalmaya devam ederse, cihazınızın kullanım süresi kısalabilir. Akıllı cihazlarınız şarj olduktan sonra şarjı pirizden çekmelisiniz.

Hazırlayan: Hümeyra Yabar

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *