YeşilTopuklar - Online Alışveriş

Şimdi Doğayla Kucaklaşma Zamanı…

Şimdi Doğayla Kucaklaşma Zamanı…

Doğayla Buluşulacak En İyi 10 Adres

Yaz nihayet geldi…

Bu aylar, evlerimizden çıkıp doğayla kucaklaşma zamanı. Takın çantanızı sırtınıza, yollara düşün. İsterseniz çimenlerin üzerinde piknik yapın, isterseniz kır lokantalarında mola verin.

İşte doğayla buluşabileceğiniz 10 rota.

1. Yedİgöller / Bolu
2. Kapadokya / Nevşehir
3. Polonezköy / İstanbul
4. KazDağları Milli Parkı / Balıkesir
5. Yenİce Ormanları / Zonguldak
6. Maçahel / Artvin
7. Küre Dağları Milli Parkı / Kastamonu
8. Bafa Gölü / Muğla
9. Ayvalık Tabiat Parkı / Balıkesir
10. Kekova / Antalya

Yedigöller
Yedigöller Milli Parkı’nı oluşturan göller şunlar: Sazlıgöl, İncegöl, Küçükgöl, Deringöl, Büyükgöl, Kurugöl ve Seringöl. Farklı arazi şekilleri, şelaleler, yürüyüş yolları, çeşitli cins ve türde bitki ve ağaçlar var. Çevresi de mükemmel bir piknik, dinlenme alanı.

Kapadokya
Kapadokya Bölgesi Uçhisar, Ürgüp, Avanos, Göreme, Derinkuyu, Kaymaklı, Ihlara ve çevresinden ibaret. Bölgedeki peribacaları dünyaca ünlü. Yanardağlardan püsküren lavların milyonlarca yıl boyunca akarsular ve rüzgâr tarafından aşındırılmasıyla oluşmuş. Binlerce yıllık medeniyetlerin izlerini günümüze taşıyan bölge her mevsim bir başka güzellikle.

Polonezköy
İstanbul’un hemen yanında, Beykoz’a bağlı. Tertemiz havada, kuş sesleri ve yemyeşil tabiat eşliğinde yaşayabileceğiniz eşsiz bir yer. Doğanın ortasında yemek yemek, trafik kargaşasından uzak bir yürüyüş yapmak isteyenler için ideal. İrili ufaklı konaklama imkânları da mevcut.

Kazdağları Milli Parkı
Balıkesir ili, Edremit ilçesi sınırlarında, Edremit Körfezi’nin kuzeyinde. Antikçağlarda “İda Dağı” olarak anılan Kazdağı, Biga yarımadasının en yüksek kütlesinde. Derin vadi ve kanyonlarının yanı sıra flora ve fauna, bitki örtüsünün taşıdığı biyolojik çeşitlilik çok zengin. 600-700 rakımlar arasında kızılçam, daha yükseklerde karaçam, kayın, göknar, kestane, meşe, kızılağaç, çınar ağaçları var. Kontrollü noktalarda çadırla ve karavanla konaklama yapılabilir.

Yenice Ormanları
Karabük, Zonguldak il sınırı yakınında. Yürüyüş ve bisiklet parkurları uluslararası standartlarda. 21 yürüyüş rotası var. Uluslararası Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nın (WWF) biyolojik çeşitlilik açısından en değerli, acilen korunması gereken 100 Avrupa ormanı listesinde. Geyik ve karacalarla karşılaşma olasığınız yüksek. Karavan ve kampa uygun.

Küre Milli Parkı
Geyik, karaca, ayı, kurt, tilki, çakal, tavşan, yabandomuzu, ötücü ve yırtıcı kuşlarla sürüngenleri barındırıyor. Bölgede 80 endemik, 46 da tehlike altında olan bitki var. 37 bin hektarlık alan 2000 yılında milli park ilan edildi.

Bafa Gölü (Herakleia)
Söke’ye 25 kilometre mesafede ve en derin yeri 25 metre. 60 kilometrekareye yayılıyor. Çevresinde doğa yürüyüşleri yapabilir, kuşları izleyebilir, kamp kurabilirsiniz. Gölde tekne turu mümkün. Göldeki adalarda manastır kalıntıları var.

Ayvalık Tabiat Parkı
17 bin 950 hektarlık bir alana yayılıyor. 1995’te tabiat parkı ilan edildi. İçinde günübirlik tesisler ve kamp alanları var. Trekking aktiviteleri için ideal. Sahili dalışa elverişli. Park sınırları içinde 86 kuş türü yaşadığı belirlendi.

Kekova
Doğayla tarihin bütünleştiği bir yeryüzü cenneti. Eşsiz lacivert koyları binlerce turisti cezbediyor. Kekova’nın tadını çıkarmanın en güzel yollarından biri kıyıda tarihi kalıntılara oturup güneşin batışını izlemek. Diğerleri de kamp kurup yakaladığınız balıkları pişirip yemek, ayrıca Simena’yı, Batıkşehir’i, Theimusa’yı ve Aperlai’yi görmek.

Maçahel
Artvin’in Borçka ilçesine bağlı. Biyolojik çeşitlilik açısından çok zengin. Türkiye’den UNESCO’nun “İnsan ve Biyosfer Rezervi Projesi”ne dahil edilen ilk bölgesi. Suları, bitki örtüsü ve yaban hayatı nefes kesiyor. Maçahel’de yeşiller içinde kaybolmuş tam beş köy var. Camili Köyü bölgenin merkezi. Efeler, Maral, Düzenli ve Uğurlu vadideki diğer köyler. Dağ tarafı göller ve muhteşem yaylalarla çevrili.

Kaynak: pudra

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *