YeşilTopuklar - Online Alışveriş

Şifa Deposu Lavantanın Cildimize ve Sağlımıza Faydaları

Şifa Deposu Lavantanın Cildimize ve Sağlımıza Faydaları

Lavantanın Sağlığımıza Faydaları Nelerdir

Rüzgarın, lavanta tarlalarından taşıdığı o büyüleyici koku; asırlardır nevresimlerimize, çantalarımıza, dantellerimize ve tenimize bekçilik ediyor. Lavanta keseleri, lavanta yağı, lavanta kolanyası, lavanta sabunu ve daha birçok lavantalı ürün kadınlar için vazgeçilmez bir değer taşıyor.

Güzellik ve bakım endistrisünde sıkça kullanılan lavanta, sağlık alanında da çok sayıda iyileştirici etkiye sahip. Lavanta kürünün en bilindik faydası, karaciğer üzerindedir. Karaciğerin yenilenmesine yardımcı olan lavanta, doktor gözetiminde kullanıldığı hızla sonuç verebiliyor. Sizin için lavantanın sağlığımıza olumlu etkilerini sıraladık. Bu mis kokulu şifa kaynağını evinizden eksik etmeyin.

Lavantanın Cildimize Olan Faydaları

 • Karaciğer yetmezliği, siroz, Hepatit B VE Hepatit C hastalıklarının tedavisinde destekleyici tedavi olarak lavanta kürü kullanabilirsiniz. Tedaviye başlamadan önce doktorunuza danışmayı unutmayın.
 • Uykusuzluk sorununuzla baş edemiyorsanız, yastığınıza bir kaç damla lavanta yağı damlatın. Daha huzurlu bir uyku çekeceğinize eminiz.
 • Psikolojik hastalıklarınızın tedavisinde, lavanta esansından veya lavanta çayından faydalanabilirsiniz. Sakinleşmenize yardımcı olur.
 • Kronik baş ağrınızı hafifletmek için yanınızda lavanta kokusu bulundurun. Veya lavanta yağı ile başınıza masaj yapın.
 • Yemeklerinize ekleyeceğiniz bir damla lavanta yağı, özel yaşamınıza fayda sağlayacaktır.
 • Vitiligo ve sedef gibi deri hastalıklarının tedavisi için lavantanın mucizevi etkisini araştırabilirsiniz.
 • Cilt temizliğinizde, sivilce tedavinizde soğutulmuş lavanta çayından faydalanabilirsiniz.
 • Saç derinizle ilgili problemleri iyileştirmek için müthiş bir dezenfektan etkisi olan lavanta çayı kullanarak yıkama yapabilirsiniz.
 • Doğum sancıları ve regl dönemi sancılarınızda lavanta yağını aromaterapide kullanabilirsiniz.
 • Ciltteki şişkin yağ bezeleri olan Lipöm hastalığının iyileşmesinde lavanta kısa sürede sonuç vermektedir.
 • Boğaz enfeksiyonları, grip, öksürük, soğuk algınlığı, astım, sinüs tıkanıklığı, bronşit, boğmaca, larenjit, tonsillit gibi çeşitli solunum problemlerinin tedavisinde lavanta yağından faydalanılmaktadır.

Lavanta-Çayının-Faydaları-Nelerdir

Lavanta Çayı Tarifi

Bir bardak suya, iki çay kaşığı lavanta ekleyin. Kısık ateşte kaynayana kadar ısıtın. Kaynadıktan sonra ocağın altını kapatıp, on dakika demlenmesini bekleyin. Lavanta çayı soğuduktan sonra süzürek servis edin.

İbrahim Saraçoğlu‘na göre lavantanın; Hepatit B ve Hepatit C için 4 dakika, karaciğer yağlanması için 10 dakika, karaciğer yetmezliği için ise 15 dakika kaynatılması gerekmektedir.

Hazırlayan: Hümeyra Yabar

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *