‘Selam’ Filmi Tatvan’da da Gösterime Girecek

‘Selam’ Filmi Tatvan’da da Gösterime Girecek

Selam-Filmi

Dünyanın 3 farklı kıtasında çekilen ilk Türk filmi olan ‘Selam’ filmi, 29 Mart Cuma günü, dünyada olduğu gibi Bitlis’in Tatvan ilçesinde de gösterime girecek. Tatvan Cinemed Sineması Müdürü Vedat Gül, 2013 yılının en iddialı filmlerinden biri olan ‘Selam’ filminin Tatvan’da da sinemaseverlerle buluşacağını söyledi. Film, 120 kişilik salonda gösterime sunulacak.

Yapımcılığını Eyüp Sabri Koç’un, konsept danışmanlığını Haluk Örgün’ün, yönetmenliğini Levent Demirkale’nin üstlendiği, senaryosunu ise Necati Şahin’in yazdığı “Selam” filminin başrollerini ise Yunus Emre Yıldırımer, Burçin Abdullah ve Hasan Nihat Sütçü paylaşıyor. Filmin sinema salonunun en büyük salonu olan 120 kişilik salonda Cuma günü 11.00’de gösterime sunulacağını ifade eden Sinema Müdürü Gül, “Çekimleri Asya, Afrika ve Avrupa’da gerçekleştirilen “Selam” filmi, 3 kıtada ve 4 farklı ülkede çekilen ilk Türk filmi olma özelliğine sahip. Selam filmi, aynı zamanda 35 yıl aradan sonra Afganistan’da çekilen ilk yabancı film. Dünyada kimsenin gitmek istemeyeceği, savaşların, açlığın ve fakirliğin yaşandığı ülkelere gözlerini kırpmadan giden fedakar öğretmenleri anlatan Selam filminin hazırlıkları 2 yıl sürdü. Ve film tamamlandı, Cuma günü de gösterime giriyor. Film 6 hafta boyunca gösterimde kalacak. Talep olması durumunda bu süre uzatılabilir. Şimdilerde filme aşırı bir talep var. 6 haftanın sonunda filmi sinema salonumuzda en az 7 bin kişinin izleyeceğini tahmin ediyoruz.” dedi.

Filmde yer alan aksiyon sahnelerinin gerçeğe uygun yansıtılabilmesi için çok sayıda görsel efekt kullanıldığını kaydeden Gül, şöyle konuştu: “Yurt dışında yapılan çekimlerde çok sayıda ünlü yabancı oyuncuyla çalışılmış. Ayrıca, Türk kolejlerinde okuyan Bosnalı, Afgan ve Senegalli öğrenciler de filmde yer alıyor. Oyunculuk performansıyla göz dolduran öğrencilerin, filme ayrı bir anlam katacağını düşünüyorum. Gittikleri ülkeleri vatanları, karşılarına çıkan farklı renk ve dildeki insanları ise kardeşleri bilen Zehra, Harun ve Adem öğretmenin İstanbul’dan yola çıkışıyla başlıyor film. Haritada yerini dahi bilmedikleri ülkelere giden fedakar öğretmenlere destek olmak için vatanlarından ayrılan üç öğretmenin öyküsü, tamamen yaşanmış hikayelerden yola çıkılarak beyazperdeye yansıtılıyor.”

FİLMİN KONUSU

Harun, Zehra ve Adem öğretmen, idealleri uğruna sevdiklerinden, ailelerinden, evlerinden, yurtlarından ayrılarak 3 farklı kıtaya doğru yola çıkar. Adem, hamile karısını geride bırakarak, binlerce kilometre uzaklıktaki Bosna Hersek’e sıcacık bir selam ve dostluk götürmenin peşine düşer. Zehra, Harun’un hasretini yüreğine gömerek, açlığın ve susuzluğun pençesinde olan Afganistan’a ulaşarak, savaşın gölgesindeki çocuklara yardım eli uzatır.

Hizmet aşkıyla yanıp tutuşan Harun ise geçmişini düşünmeden eski bir sömürge devleti olan Senegal’deki karanlığa ışık olmaya gider. Bu üç fedakar öğretmen, gittikleri ülkelerde sadece eğitimci değil, aynı zamanda anne, baba, dost ve arkadaş olabilmek için ellerinden geleni yapar. Dünyanın en çilekeş ülkelerine barışı, dostluğu, kardeşliği, yardımı götüren bu isimsiz kahramanlar, kendi hayatlarını hiçe sayarak ve eğitim fedakarlığını her şeyin üstünde görür. Üç öğretmenin hikayesi zaman zaman birbiriyle kesişirken, çoğu zaman binlerce kilometreyle birbirinden ayrılır ve onlar gittikleri her ülkede solmayan birer hatıra olur.

Selam Filmi ile ilgili diğer yazılarımız için tıklayın.
Fragmanı izlemek için tıklayın.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *