Şampuan Reklamında Başörtülü Model!

Şampuan Reklamında Başörtülü Model!

Şampuan Reklamında Başörtülü Model

Loreal markası geçtiğimiz günlerde yeni şampuan tanıtımında başörtülü bir sosyal medya fenomenine de yer verdi. Reklamda farklı yaşlarda, değişik saç renkleri ve kesimleri olan kadınlar arasında pembe başörtüsü ile Amena Khan da yer aldı. Markanın tarihinde ilk kez başörtülü bir kadın şampuan reklamında yer almış oldu. Amena Khan sosyal medya takipçilerinin tabii ki iyi tanıdığı bir isim. Hatta, Instagram kullanıcılarından ünlü olmayı başaran ilk başörtülü isimlerden biri. Amena Khan, İngiltere’de yaşayan bir makyoz. Aynı zamanda başörtü markası ve başörtü videoları ile tanınan bir YouTube’cu. Bir zamanlar başörtü markası @pearldaisy ismi ile kullandığı hesabını, takipçilerinin sayısı artınca Khan, @amenaofficial ile yenilemiş.

Amena’nın büyük kitleler tarafından beğenilmesinin sebebi ise, makyaj videoları paylaşmasına rağmen, saçlarını tamamen örtmeye özen göstermesi, büyük dökümlü başörtüsünü hem zarif hem de tesettüre uygun bir tarzda kullanması. İngiltere’de yaşayan muhafazakar sosyal medya fenomenlerine nazaran, Amena’nın sosyal medya estetiği oldukça olumlu. Yine diğer bloggerlarla kıyasladığımızda Amena’nın dijital ortamdaki davranışları ona farkındalık katıyor. Konuşma tarzı ve paylaşımları bir İngiliz hanımefendisinin ciddiyetini aksettiriyor.

Şampuan Reklamında Başörtülü Model

Loreal markası, başörtülü makyöz bir isme, kozmetik ürünleri reklamlarında ilk kez 2017 yılında yer vermişti. Bunu takiben şampuan reklamında da başörtülü bir kadını seçmiş olması oldukça güzel bir ilerleme diye düşünüyorum. Bu yeniliğin iki önemi var. Tabii ki birincisi başörtülü kadınların varlığının, toplumda bir birey olduklarının ciddiye alınması ve reklam firmaları tarafından da benimsenip kucaklanması. Eğer maddi kazançları olmasaydı, reklamcılar böyle bir işe girmezlerdi. Sonunda kozmetik ürünlerin devasa ismi Loreal, sırf Müslüman kadınları sevindirmek için bunu yapmadı, bunun planlanmış bir tanıtım stratejisi olduğu muhakkak. Buna rağmen, özellikle saçla ilgili bir ürünün, yani makyaj malzemesi değil ama örtülmüş saçların yıkanmasında da kullanılan şampuan reklamının tanıtıcı yüzlerinden birinin Amena olması yine de büyük bir gelişme. İkinci önemi de, reklam anlayışına ve reklam promosyon algılarına yeni bir estetik anlayışı eklenmesi. Dünyanın her yerinde alışılmış pazarlama stratejilerinde kullanılan, seksi, açık giyimli kadınların ürün tanıtımında yer almasına zıt bir anlayış oluşturulmuş oluyor.

Şampuan Reklamında Başörtülü Model

İlk kez bu reklamda, alışılanın aksine, rüzgarda uçuşan uzun bükle bükle parlak saçlarını görmediğimiz, zarif, başörtülü bir kadın yer almış oluyor. Amena’nın reklamda paylaştığı cümleler de samimi olup kulağa hoş geliyor. Kendi saçlarından bahsetmeden, saç bakımının bütün kadınlar gibi başörtülü kadınlar için de önemli olduğunu, doğru ürünlerle sağlıklı saçların elde edilebileceğini vurguluyor. Yeni bir akımın başladığı ve bu akımın alım gücü güçlü olan muhafazakar kadınlar ve muhafazakar markalar sayesinde devam edeceği şüphesiz. Bakalım bundan sonra hangi markalar başörtülü kadınlara yönelik girişimlerde bulunacaklar?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir