“Kadın Elinin Değdiği Herşey Daha Düzgün Görünür”

“Kadın Elinin Değdiği Herşey Daha Düzgün Görünür”

Birçok önemli ve güzel işlere imza atan ve şu sıralar açtığı sağlıklı spor merkezi bi-fit’in işletmeciliğini yapan Özlem Yeprem’le keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik…

Özlem Yeprem açtığı sağlıklı spor merkezi bi-fit‘in Bulgurlu şubesini işletiyor. Bi-fit‘in en büyük özelliği, sadece kadınların spor yapabildiği bir yer olması. Merkezdeki bütün cihazlar kadınlara göre ayarlanmış. Özlem Yeprem, bi-fit sayesinde tam 30 kilo vermiş. Anlaşılan böyle bir sektöre girmesinin asıl sebebi bi-fit’ten kendinin fazlasıyla memnun kalması…

Bi-fit’in en büyük özelliği, sadece kadınların spor yapabildiği bir yer olması…

Özlem Yeprem kimdir? Biraz kendinizden bahseder misiniz?

90’lı yılların başlarından itibaren çalışmaya başladım. Çalışma hayatının kadınlar için önemli olduğuna inanan bir kimliğim var. Bir kadının elinin değdiği her şeyin daha düzgün ve olgun görüneceği kanaatindeyim. Bu yüzden 14 yaşımda çalışmaya başladım. İş hayatıma reklam filmleri ile merhaba dedim, yüzlerce reklam filminde rol aldım. Ardından bir tiyatro hayatım oldu sonrasında 1991 yılında Türkiye Güzeli Yarışması, Malezya Yarışması, televizyon dizileri ve filmler derken o dönemde tanınan bilinen bir kimlik oluşturdum kendime…

Tiyatroyu ve oyunculuğu bırakmış değilim, hala mesleğimle ilgili teklifler almaya devam ediyorum.

1996 yılında, değişen dünya görüşümle birlikte sevgili eşim Reha Yeprem’le hayatta farklı bir yolculuğa çıktık. Bu yolcuğun meyvesi olarak da 2 evlada sahip olduk. Tiyatroyu ve oyunculuğu bırakmış değilim, hala mesleğimle ilgili teklifler almaya devam ediyorum.

Oyunculuğa nasıl başladınız?

Aslında ailemde bu işin içindeydi, annem Ankara ve İstanbul Devlet Radyosu’nda Türk Sanat Musikisi icra ediyordu, bende onun vesilesi ile oyunculukla tanışmış oldum.

Oyunculuktan işletmeciliğe uzanan süreç nasıl gelişti?

Hayatın kendisininde bir tiyatro olduğunu düşünüyorum, bu sebeple bu geçiş sürecinde pek zorlanmadım. Özellikle oyunculuk ve sinema hayatında içinde olduğum yoğun ve yorucu tempo, işletmecilik hayatımda da bana yardımcı oldu. O dönemlerde edindiğim disiplinli çalışma temposu şimdilerde düzenli ve disiplinli bir çalışma hayatını devam ettirmemi sağlıyor.

“İnsanların en hayırlısı insanlara en çok faydası dokunandır.” diyen bir Peygamberin ümmetiyiz…

Son dönemlerde tesettürlü bayanların girişimleri göze çarpıyor, bu gelişmeleri nasıl yorumluyorsunuz?

Benim için kadın her haliyle kadındır. Tesettürlü olsun veya olmasın kadınların bu tür girişimlerini sonuna kadar destekliyor ve takdir ediyorum. Sonuçta bu kadınlar insanların normal olarak değerlendirdiği ama monoton olan bir hayatı sürmüyorlar, ayrıca bu kadınlar girşimleriyle insanlara fayda sağlıyorlar, “İnsanların en hayırlısı insanlara en çok faydası dokunandır.” diyen bir peygamberin ümmeti değil miyiz?

Tesettürlü olmanızın iş yaşamınıza olumlu veya olumsuz etkileri oluyor mu?

İş hayatımda hiç olumsuz bir durum olmadı. Birlikte çalıştığım insanların bana karşı olan sevgi ve güveni bambaşka, hatta içinde olduğum girişimin en başarılı şubeleri arasında yer alıyoruz ve bu başarı beni çok mutlu ediyor. Bu başarının devamlılığını sağlamak içinde gayret göstermeye devam ediyorum.

İş ve aile yaşamınız arasındaki dengeyi nasıl sağlıyorsunuz?

Bu benim için en zor sorulardan biri oldu 🙂 Yoğun bir tempoya sahibim, fakat eşimin bu desteği sayesinde bunun üstesinden gelebiliyorum. Özellikle sporu seven ve destekleyen bir insan olduğu için eşim Reha Yeprem’in desteğini her zaman yanımda bulunuyorum.

B-fit’le tanışmanız nasıl gerçekleşti?

İkinci çocuğuma hamileyken çok fazla kilo almıştım. Aşırı kilolarımdan kurtulmak istiyordum ve bir arkadaşım vesilesiyle B-fit ile tanışmış oldum.

Bize biraz B-fit’ten bahseder misiniz? B-fit nedir?

Kadınlara yönelik bir misyona sahip, her mahallede bir B-fit mantığıyla büyüyen bir yapıları bulunuyor. B-fit, kendi itme ve çekme kuvvetinden oluşturulmuş 9 aleti Türkiye’ye getirip ülkemizdeki ilk kadın fitness ağını kuran sistemin ismidir. Bu sistem 2006 yılında kurulmuştur. Şuanda 290 şubesi bulunuyor, bizler 11. şubesiyiz, antreman yaklaşık 30 dakika sürüyor, her tur sonunda nabız alıyoruz buna göre 350 ile 900 kalori yakıldığını tespit ediyoruz. Özellikle çalışan kadınları kapsayan bir spor türü, herkesin hayatında spora ayıracakları 30 dakikanın mutlaka olduğunu düşünüyorum. Bu sistem Amerika’da yaklaşık 13 milyon insanın tercih ettiği bir spor türüdür. Vücudu yoran bir spor türü olmadığından sporu keyifli hale getiren bir sistem, ilk kez 80’li yıllarda rehabilite amaçlı ortaya çıktığından sizi sıkmayan yormayan bir şekli mevcut.

Nasıl bir müşteri profiline sahipsiniz?

Kadınlar, özellikle 30 dakika olması sebebiyle çalışan kadınların rağbet gösterdiği bir spor merkezi B-fit. Şuanda aktif olrak 190 müşterimiz bulunuyor, 2000’in üzerinde de müşteri datasına sahibiz. Sporun yanında tiyatro, sinema ve gezi gibi sosyal aktivitlerimizde bulunuyor.

B-fit’in diğer spor merkezlerinden farkı nedir?

Farkı 30 dakika oluşu, daha çok kalori harcanıyor oluşu, sakatlanma riskinizin olmaması, kadınlara özel oluşu ve bunun getirdiği rahatlık bizi diğer spor salonlarından ayıran başlıca özellikler diyebiliriz.

Günlük yaşamınızdaki beslenme alışkanlıklarınızdan bahseder misiniz? Özellikle nelere dikkat edersiniz?

Ben haftanın 3 günü spor yapıyorum. Zaten B-fit’le spor yapmanız için haftada minimum 3 güne ihtayacınız var. Çünkü vücut buna alışmalı, dolayısıyla çok dikkat ettiğim bir şey yok,su tüketimine dikkat etmek gerekiyor günde 2.5 lt su tüketmemiz çok önemli, bunun yanında çok aç kalmamak lazım, çünkü bu durumda vücuttaki su ve yağ oranı yer değiştirir. Haftada bir tatlı mutlaka tüketiyorum, hamurişlerinden uzak duruyorum, günde 3-4 dilim ekmek yerim. Yaşam kalitemi yüksek tutmaya çalışıyorum.

30 dakika egzersiz insan vücudu için yeterlidir…

Sağlıklı bir yaşam için neler öneriyorsunuz?

30 dakika egzersiz insan vücudu için yeterlidir. Bol su tüketimi ve düzenli uyku sağlığımız için çok önemlidir.

Yeşiltopuklar.com ekibi olarak bu keyifli röportaj için teşekkür ederiz…

1 Yorum Bulunuyor

  • 2011-12-17 | Permalink |

    beğenerek takip ediyorum özlemi yolu açık olsun ama benim ayrıca tekkbir giyimi kınıyorum bözuk çıkan iki takıma sahip çıkmadı üstelik birde sağlam raporu verdi kınıyorum gereğğini yaparsanız çok memnun olurum.

2 Trackbacks

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *