Ömer Ekinci ile Saklisehir.com Üzerine…

Ömer Ekinci ile Saklisehir.com Üzerine…

Saklışehir’in Kurucusu Ömer Ekinci ile Keyifli Bir Söyleşi

Türk kültürünü, Türk mutfağını dünyaya internet üzerinden satmayı hedefleyen Saklisehir.com’un kurucusu Ömer Ekinci ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik…

Saklışehir’i hayata geçiren Desnet Bilişim Grubu’nun Kurucu Ortağı Ömer Ekinci, 2009-2010 2 yıl üstüste Türkiye’de Yılın Genç Girişimcisi seçilmiş bir girişimci. Gruba bağlı şirketlerden Desnet Yazılım, Türkiye’nin %100 yerli ilk yazıcısını üreten bir teknoloji şirketi, Vodera Türkiye, Eurovision Şarkı yarışmasının altyapısını 4 yıl üst üste yapıldığı ülkede kurarak dünyada adını duyurmuş bir Bluetooth Marketing şirketi, Quizy.me projesi, Türkiye’nin ilk global sosyal ağı olma iddiasıyla çok konuşulan ve 3 ayda 1 milyon ziyaretçiye ulaşmış bir proje. Şili’de Brezilya’da bile çok sayıda üyeye sahip olan Quizy.me’nin hedefi dünyanın önde gelen sosyal ağlarından biri olmak.

* Öncelikle bize biraz Ömer Ekinci’den bahseder misin?

Ömer Ekinci: 1984 Erzincan doğumluyum, İstanbul’a 92 Erzincan depreminden sonra mecburi olarak göç eden 4 çocuklu bir ailenin en büyük çocuğuydum. Lise hayatımla birlikte para kazanma gereksinimim hasıl oldu ve sermaye gereksinimi olmadığı için internette iş yapmaya başladım. 97 yılında, 14 yaşımdayken okurken internetten para kazanmaya başladım. 2002’de İstanbul İşletme’yi kazandığım sene babamın el becerisiyle geliştirdiği bir yazıcı (printer) ürününün satışını yapabilmek için babamla birlikte elbirliği yapıp Desnet’i kurduk. Sıfırın dahi altından başladık ama babam üretime ben satış pazarlamaya ağırlık verip 5 sene gece gündüz çalıştık ve çok şükür Desnet , kendi alanında en iyiler arasına girdi, birçok ülkeye ihracat yapıp ülkemize döviz getirmeye başladı. Ben bu arada üniversiteye gidememiş oldum ama Desnet büyük bir iş başarmış oldu ve en önemlisi baba-oğul bir şey başarmış olduk. Babamdan Allah razı olsun, işime hiç karışmadı, evladı olduğum için hiç ezmedi, benim de daha iyi bilebileceğim şeyler olduğunu kabul etti ve önümü açtı.

5 senenin sonunda Desnet ayağa kalkınca sırasıyla, Vodera, Quizy.me ve Saklışehir ticari girişimlerini hayata geçirdim. 2009 da Müsiad-İTO işbirliğiyle yapılan Uluslararası Girişimcilik Kongresi’nde Türkiye’nin en başarılı genç girişimcisi ödülünü alan 7 gençten biri oldum. Sonraki sene Garanti Bankası tarafından Yılın En iyi İş Blogu ödülünü, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi tarafından da 2010 Yılın Genç Girişimcisi ödüllerini teveccüh gösterip layık gördüler. Bu vesilelerle 2 yılda Türkiye’yi dolaşıp 100.000 den fazla gence konuşmalar yaptım ve onların da isterse başarabileceğine kendilerini inandırmaya çalıştım. Ufuklarını açmaya, tavuk olmadıklarına ve kanatlarının olduğuna ikna etmeye çalıştım ve o kartalların bazıları çok şükür ki tavuk olmadığına ikna olup uçmaya başladı. Omerekinci.com da gençlere yönelik yazılar yazıyorum. Şimdilerde ise Saklisehir.com un başarılı bir şekilde dünyaya açılmasına ve Türkiye’nin en önemli e-ticaret sitelerinden biri olmasına çalışıyoruz ekibimle birlikte.

Tesettür giyim üreten bir markanın genel müdürü olan bir arkadaşımla konuşurken, “Bir alışveriş sitesine ürün veriyor musun?” diye sordum. Tesettür ürünlerinin bu sitelerde yer almadığını söylediğinde ben de hemen “E biz de tesettür’ün alışveriş sitesini yapalım, tesettürlü hanımlar da bu yeniliklerden faydalansın” dedim.

* Saklısehir.com , diğer fırsat sitelerinden biraz farklı bir konsepte, bu farklı projenin fikri nasıl doğdu?

Ömer Ekinci: Saklışehir aslında bir giyim sitesi üzerine doğdu.Tesettür giyim üreten bir markanın genel müdürü olan bir arkadaşımla konuşurken, “Bir alışveriş sitesine ürün veriyor musun?” diye sordum. Tesettür ürünlerinin bu sitelerde yer almadığını söylediğinde ben de hemen “E biz de tesettür’ün alışveriş sitesini yapalım, tesettürlü hanımlar da bu yeniliklerden faydalansın” dedim. Arkadaşım fikri beğendi ama kendisi bizzat içinde olmak istemedi. Hatta ileride çok başarılı olursa ortak olmadığına pişman olacağını söyledimse de ikna olmadı. Ben de bu projeyi düşünmeye başladım. Tam 6 ay kafamda ve çevremle yaptığım sohbetlerde (ki fikirlerimi asla gizlemem, herkese anlatır fikirlerini alırım, çalınmasından korkmam) projeyi demlendirdim.

Son anda giyim sitesi yapmak yerine hizmet satmanın daha mantıklı olacağına karar verdim çünkü fırsat siteleri çok revaçtaydı ama onlar da bizim hedef kitlemize hitap etmiyordu. Bütün eğlenceler alkollüydü, bütün balık lokantalarında rakı siz istemeden masaya konuluyordu, böyle olunca da bizim hedef kitlemiz böyle mekanlardan uzak duruyordu. Düşündük ki İstanbul’da yaşıyorsak boğazı seyrederek balık yiyebilmek herkesin hakkı ve öyle de olmalı. Saklışehir böylece uygun fiyatlı hizmetler satan bir eticaret sitesine dönüştü.

Saklışehir’de alkolsüz mekanlarda yeme içme fırsatları var, Saklışehir’de hanımlara özel spor merkezleri, güzellik merkezleri var.

* Ziyaretçilerimize, Saklısehir.com’un içeriğinden bahseder misin?

Ömer Ekinci: Saklışehir’de alkolsüz mekanlarda yeme içme fırsatları var, Saklışehir’de hanımlara özel spor merkezleri, güzellik merkezleri var. Saklışehir’de kültür turları var, Saklışehir’de Türk ve Osmanlı mutfağının nadide yemekleri var, Saklışehir’de dini, tasavvufi ve kültürel kitaplarda özel indirimler var. Örneğin yakın zamanda Şeb-i Aruz törenleri var, Saklışehir olarak özel organizasyon hazırlıyoruz. Örneğin bugünlerde Kurban bayramı var, Saklışehir’de lokumundan, kurban kesimi için çelik bıçak setine ve hatta kurbanlık koyununa kadar özel fırsatlar var. Yaz tatilinde de muhafazakâr otellerde iyi indirimler , kaplıca ve termal otellerde güzel fırsatlar hazırlıyor olacağız.

Saklışehir müşterisi bir hizmet fırsatı gördüğünde “Bu mekanda alkol var mıdır? Bu güzellik merkezinde erkek personel çalışıyor mudur?” endişesi yaşamıyor. Hedef kitlemiz de bu gibi bir çizgisi, bu gibi kuralları ve değer yargıları olan herkese hitap ediyor.

* Saklısehir.com kimlere hitap ediyor?

Ömer Ekinci: Saklışehir, muhafazakâr, mütedeyyin ailelerin de rahat edebileceği, kendi yaşayış şekline, kendi kurallarına, çizgisine riayet etmeye çalışan bir e-ticaret sitesi. Geçtiğimiz Ramazan ayında, iftar menüsü hazırlayan bazı restaurantlara giden oruçlu insanlar oruçlarını açarken, yan masasındaki başka müşteriler alkol tüketiyordu. Saklışehir müşterisi bir hizmet fırsatı gördüğünde “Bu mekanda alkol var mıdır? Bu güzellik merkezinde erkek personel çalışıyor mudur?” endişesi yaşamıyor. Hedef kitlemiz de bu gibi bir çizgisi, bu gibi kuralları ve değer yargıları olan herkese hitap ediyor.

* Saklısehir.com’da hangi alanlarda fırsatları görebiliriz? Özellikle tercih ettiğin bir sektör var mı?

Ömer Ekinci: Aslında tam tersi , belli alanlara yoğunlaşmak yerine şaşırtmayı seviyoruz. Kurban fırsatı gibi, yakında gelecek olan 990 TL’ye umre fırsatı gibi fırsatlarımızla üyelerimizi şaşırtmak ve heyecanlandırmak bizim için çok keyifli. Örneğin umre kampanyasında 80 yaşındaki amcalarımızı teyzelerimizi değil aklına daha önce umreye gitmek hiç gelmemiş olan ama fiyatı ve fırsatı görünce “neden olmasın?” diyecek gençleri hedefliyoruz. Zaten e-ticaretin doğası gereği genç insanlar daha çok satın alım yapıyor.

Genel hatlarıyla söylemek gerekirse, yeme-içme, ürün, yayıncılık, turizm, kültür gibi alanlara hitap ediyoruz.

Alkollü ürünler satan işletmeleri satışa çıkmıyoruz, kendimiz gidip görmeden hiçbir mekanın fırsatını yayınlamıyoruz. Yemeğini yemediğimiz hiçbir fırsatı yayınlamıyoruz.

* Yayınladığın fırsatları seçerken özellikle dikkat ettiğin noktalar var mı?

Ömer Ekinci: Elbette, birinci kural alkollü ürünler satan işletmeleri satışa çıkmıyoruz, kendimiz gidip görmeden hiçbir mekanın fırsatını yayınlamıyoruz. Yemeğini yemediğimiz hiçbir fırsatı yayınlamıyoruz. Fiyatı düşürmek için menüyü hafifletelim, fiyatı yüksek gösterip sonra düşürelim gibi numaralara asla girmiyoruz ve bunu teklif eden işletmeyle çalışmıyoruz.

Gerçeği, fotoğraflarındaki gibi olmayan işletmeleri satışa çıkmıyoruz.

Hanımlara özel hizmetler sunan bir yer ise mutlaka bayan çalışanlarımız ziyaret ediyor ve hanımların hassasiyetlerine uygun olduğundan emin oluyoruz.

* Günlük fırsat sitelerinde sıkça gördüğümüz sorunlardan biri olan müşteri mağduriyetini engellemek için ne gibi önlemler alıyorsunuz?

Ömer Ekinci: Aslında önlem almak yerine yukarıda da söylediğimiz gibi işletmeleri çok doğru seçmeye çalışıyoruz, bunu yapınca zaten sorun çok az oluyor. 7-24 telefon desteğimiz mevcut, 0212 347 42 22’den haftanın her günü her saati telefonla destek veriyoruz. E-postalara çok hızlı dönüyoruz. Tüm müşteri mailleri bana da düşüyor ve ben de dahil tüm arkadaşlarım mailleri çok hızlı cevaplıyoruz.

Hatta diyelim ki bir restaurantta fırsat çıktık ve o gün bizim üyelerimizin rezervasyonları çok fazla. Hemen biz de gidiyoruz ve onlarla yüzyüze tanışma şansını kaçırmıyoruz. Fırsatlarımızla ilgili, talep ettikleri yeniliklerle ilgili sohbet edip bir de üstüne onlara Türk kahvesi ikram ediyoruz. .

Binlerce satmak yerine az ama öz ve yönetilebilir sayıda satmayı tercih ediyoruz. 20 masalı bir restauranttan 5000 kupon satarsanız, orada müşteri memnuniyetsizliği yaşanacağı aşikardır.

Hedefimiz 3000 genci umreye götürmek...

* Son olarak Saklısehir.com’de bizi ne gibi yenilikler bekliyor?

Ömer Ekinci: Saklışehir sürprizler yapmaya devam edecek. Havalar biraz daha soğuduğunda, benim memleketim olan Erzincan’dan özel tulum peyniri ve leblebi getirttirip 24 saatte üyelerime göndereceğim J Bu yenilik sayılır mı bilmem.

Ayrıca umre turumuz güzel olacak, hedefimiz 3000 genci umreye götürmek. (Genç vurgumuzu yapıyoruz ama her yaşa açık elbette, ruhu genç olsun yeter ki)

Türkiye’nin ve İstanbul’un saklı kalmış güzelliklerini ortaya çıkarmaya devam edeceğiz.

Böylesine faydalı bir girişime öncülük ettiğin için seni kutluyorum. Bize zaman ayırdığın için teşekkürler…

Yeşiltopuklar.com ekibi olarak bu keyifli röportaj için asıl biz teşekkür ederiz.

3 Yorum Bulunuyor

  • 2011-11-15 | Permalink |

    Çok iyi düşünülmüş bir proje, büyük bir ihtiyaca cevap verdiler.Gayet de başarılılar Ömer Bey ve ekbini kutluyorum.

  • 2011-11-15 | Permalink |

    bende çok beğeniyorum teşekkürler

  • 2012-03-30 | Permalink |

    Gerçekten çok etkileyici fikirleri, hayatı ve azmi olan bir kişilik…

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *