Mevlid Kandili Özel: es-SÂDIK (sas)

Mevlid Kandili Özel: es-SÂDIK (sas)

İnsan ve Çevre Derneği BİNDER, Peygamber Efendimizin (sas) dünyaya teşrifinin yıldönümü olan 12 Rebiülevvel 1433, 3 Şubat 2012 Cuma akşamı, Taksim Harbiye’deki İstanbul Kongre Merkezi’nde “es-Sadık” temalı kandil programı düzenliyor…

Mevlid Kandiline hazırlık olması düşüncesiyle organize edilen “7 Milyar Ümmet İçin 7 Milyar Salavât” kampanyasında hedef aşıldı ve okunan salavât sayısı 15 milyarı geçti.

Son yıllarda düzenlediği özgün Mevlid Kandili programlarıyla dikkat çeken BİNDER, “el-Emin(sas)”, “el-Muallim(sas)” ve “el-Beşir(sas)” kandil özel programlarından sonra bu yıl da Peygamber Efendimiz’in “es-Sadık(sas)” vasfını anlatan bir program düzenliyor.

İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek programda, insanlığın başlangıcından bu güne kadar tüm insanlarda bulunması gereken sıdk ve sadakat özelliğine değinilerek örnekler verilecek, tüm insanlar için rol model olan son nebi Hazreti Muhammed Aleyhisselâm ve ona tabi olan ashabının hayatları boyunca gösterdikleri sadakat örneklerine vurgu yapılacak.

Es-Sadık(sas) programıyla hedeflenen, Kur’an’da temel ahlaki erdemlerden biri olarak ifade edilen ve diğer ahlaki erdemlerin temeli olarak gösterilen doğruluğa ve sadakate vurgu yapmaktır. Buna paralel olarak da sadakatin; sözde, düşüncede, niyette, inançta ve amelde doğruluğu içine alan bir anlam genişliğine sahip olduğunu, bunun ise her bireyce bilinip hayatlarında uygulamaları gereken bir erdem olduğunu insanımıza hatırlatmaktır.

Sunuculuğunu Cemalettin Tül’ün yapacağı programda, Kur’ân-ı Kerim ve meal ziyafeti, Mevlid ve salat-ü selam ile program öncesinde BİNDER tarafından başlatılan “7 Milyar Ümmet İçin 7 Milyar Salavat” kampanyasının dua bölümleri yer almaktadır. Doç. Dr. Ekrem Demirli’nin hitabeti ve es-Sadık(sas) belgeselinin yer aldığı programda, Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi yönetiminde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Türk Tasavvuf Musikisi Korosu ve Yard. Doç. Dr. Ubeydullah Sezikli’nin katılacağı konserle Peygamber aşığı misafirler, yine çok özgün ve özel bir kandil gecesini idrak edecekler.

7 MİLYAR HEDEFLENDİ, 15 MİLYARI AŞTI

BİNDER, Mevlid Kandili özel programına bu yıl geçen yıllardan farklı olarak manevi bir hazırlık olması, yüksek bir aşk ve heyecan duyulması düşüncesiyle, Peygamber Efendimiz’le kesintisiz iletişim vasıtası olan “Salavât-ı Şerife”lerin program gününe kadar okunup programda bağışlanması maksadıyla ‘7 Milyar Ümmet İçin 7 Milyar Salavât-ı Şerife” adlı bir kampanya düzenledi.

Peygamber Efendimiz, sadece bir kavme değil ‘son peygamber’ olarak bütün insanlara gönderildi. Bugün dünya nüfusunun yaklaşık 2 milyarı “ümmet-i icabet / daveti kabul eden ümmet”, 5 milyarı ise “ümmet-i dâvet/imana davet edilen ümmet”tir. Bu nedenle kampanyanın adı “7 Milyar Ümmet İçin 7 Milyar Salavât-ı Şerife” olup Peygamberimizin davetini kabul edenlerin yanı sıra “hidayet cezbedecek gönül samimiyetine ulaşmaları temennisiyle” dünyadaki tüm insanlar için de salavât-ı şerifeler okunması hedeflenmektedir.

Kaynak: samanyolu haber

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir