Yeşiltopuklar Online Alışveriş

Maksimalizm için Minimalizme Ne Dersiniz?

Maksimalizm için Minimalizme Ne Dersiniz?

2016 moda akımları

Moda dünyasında duymaya sıkça alışık olduğumuz bu iki terimi, isterseniz önce sözlük anlamlarıyla anlatmaya başlayayım.

Maksimalizm; “aşırı, abartı, ihtişam” kelimelerinden de anlayacağınız gibi gösterişi ve dikkat çekmeyi ilke edinmiş bir akımdır. Mimariden modaya birçok alanda etkisini göstermektedir.

Minimalizm; sadelik ve nesnenin kendisini ön plana çıkaran akımdır. Sanat, müzik, mimari ve elbette ki, modadaki etkisi azımsanamayacak kadar fazladır.

Aşırı dikkat çekme isteğinin oldukça fazla olduğu moda dünyasında, daha doğrusu; modanın dikkat çekmek olduğunu zanneden bir kesim tarafından aşina olduğumuz maksimalist giyim tarzına, en azından bir süre veda etsek mi diyorum acaba? Belki bu vesile ile minimalist giyim tarzını sevmeye ve benimsemeye başlarız.

Stil sahibi olmanın, abartılı ve ihtişamlı bir giyim tarzıyla dikkat çekmek olduğunu düşünen bir kesim olduğunu kim inkar edebilir? Uyum dediğimiz o şeyin, kat ve kat üstüne çıkarak stilden uzaklara savrulan onlarcasına ne demeli? Evet, farklı olmak adına yapılan her türlü hareket sizi amacınıza ulaştırabilir ve sizi tarz sahibi biri yapabilir. Fakat izlediğiniz bu yol, sizi asla stil sahibi yapmaz.

2016 moda akımları

Gabrielle Chanel yıllar öncesinde “az çoktur” felsefesini savunurken, kadınları gösterişten tereyağından kıl çeker gibi kurtarmış ve asıl olanın; minimalist bir tarz yakalamak olduğunun mücadelesini son nefesine kadar vermiştir.

Bu kalabalık ve gürültülü dünyaya, evden dışarıya adımımızı her attığımızda yaşamın özünün aslında fazlalıktan ziyade, sadeleşmek olduğunu bize anımsatan o kadar çok an yakalıyoruz ki… Ama nedense üzerimize onlarca şey giyinip yada takıp takıştırıp, kalabalığa ayak uydurmayı seçiyoruz. Halbuki daha kolay yolu varken bizler zorun peşindeyiz.

Sürdürülebilirlik ve modada yer edinmek tabi bir de uzun yıllar kendinden söz ettirmek isteyenler için tercih edilesi bir stil yolu öneriyorum sizlere: “Minimalist giyim tarzı”. Bana kalırsa bu, zamansız olabilmenin en kolay yoludur.

2016 moda akımları

Bahar alışverişine çıkmadan önce gardıroplardaki kışlıklar, biliyorum ki yerini yenilere bırakacaklar. Bu sezonda neler yok ki… Mesela yine birçok şeyin geçmişten günümüze tekerrür ettiğini söyleyebilirim. Yıllardır görmeye alışık olduğumuz moda trendleri tekrar karşımıza çıkacak. Örneğin; püskül, fırfır ve pile gibi detayları bu yaz yine sıkça göreceğiz. Peki, bunları üzerimizde nasıl uygularsak minimalist tarza bürünebiliriz?

Daha minik alanlarda kullanılan detayları tercih etmeliyiz. Hacmi büyük olan detaylar bizi minimalist tarzdan uzaklaştıracaktır. Cep kenarları, yaka, manşet veya omuzlarda kullanılan ufak detayları tercih ederseniz, çabasız şıklığı elde edeceksiniz. Hem daha zarif, hem daha gösterişli, hem de daha şık olacaksınız. Yani, daha azla daha fazla görüneceksiniz.

Stil sahibi bir kadın giyinirken çaba harcamaz, çünkü o ne giyineceğini her zaman çok iyi bilir!

www.chalah.com.tr

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *