Kültür Değerlerimizi Anlatan Kırtasiye Ürünleri

Kültür Değerlerimizi Anlatan Kırtasiye Ürünleri

kırtasiye ürünleri

Keloğlan, Spiderman’in Tahtına Kuruldu

Yeni eğitim sistemiyle birlikte okula başlayacak çocuklar, çanta, defter ve kalemlerini almak için kırtasiyelere koştu.

Kırtasiye alışverişinin hızla devam ettiği bu süreçte uzmanlar, çocukların aldığı ürünlerin psikolojik etkisine karşı uyarıyor: “Yabancı ülkelerde üretilen çizgi film karakterlerinin birçoğunda subliminal de denilen şuur altı mesaj bulunabilir.” Türkiye’de yaygın olarak kullanılan sanal karakterler, çantadan klasöre, defterden kaplıklara kadar birçok kırtasiye ürününde yer alıyor.Kendi kültür değerlerimizi anlatan Keloğlan, Hacivat-Karagöz ve Nasrettin Hoca gibi karakterler ise bu zamana kadar kırtasiye ürünlerinde yer almadı. Bu açığı dikkate alan NT Mağazaları yetkilileri geçen yıl gezdikleri kırtasiye fuarında bazı girişimlerde bulundu.

Tedarikçilerle Türk kültürünün karakterleri olan Keloğlan, Hacivat-Karagöz ve Nasrettin Hoca’nın ürünlerine yerleştirilmesi için çalışmalar yapıldı. Bu çalışma üzerine Keloğlan karakterli klasör ve defterler kırtasiye raflarındaki yerini aldı. Kültürel değerlerin çocuklara öğretilmesi için Keloğlan karakterli ürünlerin tüm lisans haklarını aldıklarını söyleyen Çağlayan AŞ Alfa Defter ve Kırtasiye Ürünlerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ekrem Eren, “Bundan sonra eğitici oyuncak, kırtasiye ürünleri, hikayeler, boyama kitaplarını da kapsayacak geniş bir yelpazede milli kahramanlarımızı piyasaya arz edeceğiz.” diyor.

NT Pazarlama ve Kategori Genel Müdür Yardımcısı (GMY) Murat Cantürk ise öğrencilerin fizyolojik sağlığı kadar psikolojik sağlığını da dikkate aldıklarını belirtiyor. Kırtasiye ürünlerindeki karakterlerin, gelişim çağındaki çocuklar için önemine dikkat çeken Cantürk, ürünlerin kültürel ve pedagojik açıdan eğitime katkı sağlaması gerektiğini söylüyor ve ekliyor: “Bu çalışma, milli karakterlerimizi çocuklarımıza anlatarak kültür mirasımıza katkı sağladığı gibi, zihinlerini meşgul edecek zararlı mesajlardan da uzak tutmuş olacak.”

Kaynak: Zaman

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *