Kaza Oruçları Ne Zaman ve Ne Şekilde Tutulmalıdır?

Kaza Oruçları Ne Zaman ve Ne Şekilde Tutulmalıdır?

Kefaret ve Kaza Oruçları Ne Zaman Tutulur?

Ramazan‘da tutamadığınız oruçların kazasını dilediğiniz gibi tutabilirsiniz. Hepsini arka arkaya tutmanız gerekmez.

Ancak Ramazan orucunu bozmaktan dolayı 2 ay kefaret gerekiyorsa bunlar ara verilmeden tutulmalıdır.

Ramazan ayında herhangi bir mağduriyet yokken keyfi sebeplerden ötürü başlanan oruç bozulmuşsa bu orucun kefareti için 60 gün ara vermeden oruç tutmak gerekmektedir. Eğer kişi bu 60 günlük orucu tutamayacak durumdaysa (bu orucu tutmaya gücü yetmiyorsa) 60 fakire yemek yedirebilir.

Kefaret orucu iki Kamerî ay tutulur. Örneğin Rebîülâhir ve Recep ayında iki ay üst üste oruç tutanlar kefaret oruçlarını tamamlamış olurlar. Bu sürenin 60 günü tamamlamasına gerek yoktur. Örneğin Rebîülâhir’den 30 gün, Recep’den de 29 gün oruç tutulsa bile kefaret orucu kabul olur. Buna birde oruç tutumayan günün kazası eklenir ve borç tamamlanır.

Bilinmesi gereken bir diğer önemli nokta ise kefaret orucuna ayın ilk günü yerine ilerleyen günlerinde başlanırsa devam eden aylar kaç gün çekerse çeksin 60 tam günü oruçlu geçirmek gerekmektedir. Bir günde kaza orucu eklenerek borç tamamlanmış olunur.

Eğer kefaret orucuna başlanmışken araya hamilelik, hastalık, yolculuk veya lohusalık gibi durumlar girerse kefaret orucu sayılmaz. Mağduriyetin oluştuğu ana kadar tutulan oruçlar nafile oruç olarak sayılır. Son olarak kefaret orucunuz ile kaza orucunuzu bir olarak düşünmemelisiniz. Yani kefaret orucu tamamlandıktan sonra bir günde ayrıca kaza orucu tutmak durumundasınız.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *