İlahiyatçı ve Fotoğrafçı, Sümeyye Nur Üzam!

İlahiyatçı ve Fotoğrafçı, Sümeyye Nur Üzam!

Sümeyye Nur Üzam Fotoğrafçılık

Son zamanlarda tesettürlü bayanlar, fotoğrafçılık sektöründe oldukça güzel işlere imza atıyorlar. Bu alanda çalışmalarıyla beğeni toplayan en önemli isimlerden biri de hiç şüphesiz, “Masal Başlarken“in kurucusu Sümeyye Nur Üzam.

Sümeyye Nur Üzam, İlahiyat Fakültesi mezunu bir fotoğrafçı… Sümeyye Nur Üzam‘ın fotoğraf masalı çocukluğundan beri devam etmekte. Çocukluk yıllarında şanslı olduğunu düşünüyor. Çünkü çocukluk yıllarından kalan onlarca fotoğrafı ve fotoğrafların arkasına düşülen notları vardı Sümeyye hanımın. O notları okudukça her zamanın bir masalı olduğuna inanmış ve kendi masalı olarak da “Masal Başlarken”i kurmuş.

Masal Başlarken‘in kurucusu Sümeyye Nur Üzam ile çok keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik…

* Öncelikle sizi tanımak isteriz, bize kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Sümeyye Nur Üzam: 80’ler de bir kış ayında Bursa ‘da doğdum. Emine&İbrahim çifcinin ilk göz ağrısı, Hasan&Miraç’ın ablasıyım. Erdem’in eşi Berra’nın annesiyim. Baba mesleğinden dolayı orta öğrenimimi çeşitli illerde yaptım. Hayatım boyu hep öğretmen olmak istedim ve üniversitede ilahiyat okudum. Şimdi bir imam hatip lisesinde öğretmenim ve mutlu masalların serüveni Masal Başlarken Fotoğrafçılık’ın kurucusuyum.

* Fotoğraf çekmeye ne zaman ve nasıl başladınız?

Sümeyye Nur Üzam: Kendimi bildim bileli desem doğru bir tabir olur… Ortaokul hayatımdan bu yana fotoğraf çekiyorum. Hayatımda hep fotoğraf olmuştur bebeklik ve çocukluk dönemlerimde fotoğraf çekilen bol bol poz veren annesinin modeli, sonrasında ise bol bol fotoğraf çeken oldum. Filmli makinem ile fotoğraf çekmek onları bastırmak bastırmasını beklerken ki heyecanım fotoğrafa olan merakımı ve yakınlığımı arttıran unsurların başında gelir. Bir gün babamın kompakt makine alması ile bu sevdam arttı. Sürekli fotoğraf çekiyor, çeşitli fotoğraf sitelerine yüklüyor, çeşitli dergilere gönderiyordum derken fotoğraf hayatımda öyle bir yere sahip oldu ki vazgeçilmez bir parçam haline geldi. Evlilik hayatımda eşimin önce yarı profesyonel daha sonra tam profesyonel makine alması ile hayallerim olan fotoğrafçılık mesleğine başlamış oldum.

Sümeyye Nur Üzam Fotoğrafçılık

* Masal Başlarken isminin bir anlamı ya da hatırası var mı?

Sümeyye Nur Üzam: Düğün çekimleri yapmaya başlamıştım ve bir site kurmamın vakti gelmişti. İsim ne olur vs. gibi düşünürken masal ismi aklımda yer etmişti. Masal ismi bana hep estetik dikkat çekici gelmiştir. Masallı bir şey olmalı ama ne derken düğünün, doğumun vs hep yeni bir başlangıç olduğunu düşündüm ve böylece Masal Başlarken adı ortaya çıktı.

* Fotoğrafçılık anlamında bir eğitim süreciniz oldu mu?

Sümeyye Nur Üzam: Evet. Okul hayatımda sürekli fotoğraf seminerlerine katıldım. Galata Fotoğrafhanesi, Öteki Kültür Sanat Merkezi, İSMEK, Serhan Serter ve Nik Pekridis’in düğün fotoğrafçılığı seminerleri başta olmak üzere bir çok eğitim sürecim oldu.

* İmam Hatip Lisesi’nde öğretmen olduğunuzu biliyoruz. Öğrencilerinizle fotoğrafçılık anlamında paylaşımlarınız oluyor mu?

Sümeyye Nur Üzam: 🙂 Evet okulun fotoğrafçılık kulübü danışman öğretmeniyim. Öğrenciler bu konuda meraklı. Birçok paylaşımımız oluyor onlarla. Okulda röportajlar yapıyor, fotoğraf çekiyoruz beraber. Derslerde de bazen fotoğraf üzerine konuşmalar yapıyoruz.

* Öğrencilerinizden nasıl tepkiler alıyorsunuz?

Sümeyye Nur Üzam: Öğrencilerim çok meraklı. Çok beğeniyorlar fotoğraflarımı, bazıları sürekli takipçim ve her paylaşımım onların dilinde. Çok hevesleniyorlar aynı zamanda öğrencilerim arasında da fotoğrafı seven hatta fotoğrafçılık okumak isteyenler var. Bu beni mutlu ediyor.

Sümeyye Nur Üzam Fotoğrafçılık

* En büyük hayaliniz ve gerçekleştirmek istediğiniz projeleriniz nelerdir?

Sümeyye Nur Üzam: En büyük hayalim Masal Başlarken’in Masalları ismini vereceğim kitabımı biran önce bitirmek ve yayınlamak. İçeriğinde 100 çiftime yer vereceğim bir kitaba başladım. Heyecanla yazıyorum çiftlerimin masallarını. Masallar ve onların benim için yazdıkları birer cümle yer alacak kitabımda. Aynı zamanda çiçek tasarımcısı görümcem Tuğba Aydoğan ve kardeşlerim ile hayalini kurduğumuz şirketimizi kurmak istiyorum. Hayaller çok 🙂 Umarım hayallerimizi yaşamak bizlere nasip olur.

* Hangi fotoğrafçıları takip edersiniz?

Sümeyye Nur Üzam: Sevgili hocalarım Nik Pekridis, Serhan Serter ve İsmail Özyurt en çok takip ettiğim fotoğafçılar.

Sümeyye Nur Üzam Fotoğrafçılık

* Hangi alanlarda daha çok fotoğraf çekiyorsunuz?

Sümeyye Nur Üzam: En çok düğün-nişan çekimi yapıyorum. Ve bu beni çok mutlu ediyor. Bir de son haftalarda okulumun öğretmen fotoğrafçısı oldum bu konuda hizmet etmekte mutluluk verici. 🙂

* Son dönemlerde tesettürlü bayanların öncülük ettiği birçok girişim bulunuyor. Bu girişimleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Sümeyye Nur Üzam: Öncelikle kendimizi kutluyorum. Vaktinde önümüzü kesmeselerdi kim bilir şimdiye kadar daha neler yapardık. Başarı her zaman yakışır bir kadına. Hayallerimizi gerçekleştirmek için yaşamalı ve bunu başarmalıyız. Son dönemlerde tesettürlü bayanların sesini çok güzel bir şekilde duyurduğunu düşünüyorum. Kadınların karar verici konumdaki varlığı da hızla artıyor. Bu da daha çok başarı ve daha güzel bir hayat demek. Allah hepimizin yolunu açık etsin ve gönlümüz de olanı hakkımızda hayırlı etsin ya da hakkımızda hayırlı olanı gönlümüze sevdirsin.

Sümeyye Nur Üzam’a Nasıl Ulaşabilirsin?
Facebook: www.facebook.com/sumeyyeuzam
Twitter: www.twitter.com/masalbaslarken
www.masalbaslarken.com

Sümeyye Nur Üzam‘a keyifli röportajı için çok teşekkür ederiz.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *