Hayrünnisa Gül, “Monet’nin Bahçesi” ile Kitap Sanatları ve Hat Koleksiyonu Sergilerini Gezdi

Hayrünnisa Gül, “Monet’nin Bahçesi” ile Kitap Sanatları ve Hat Koleksiyonu Sergilerini Gezdi

Hayrünnisa-Gül-Kıyafetleri

Hayrünnisa Gül, Türkan Sabancı ile birlikte Sakıp Sabancı Müzesi’nin düzenlediği “Monet’nin Bahçesi” ile Kitap Sanatları ve Hat Koleksiyonu sergilerini
gezdi…

Sakıp Sabancı Müzesi’ne gelişinde Türkan Sabancı ve müze yetkilileri tarafından karşılanan Hayrünnisa Gül, ilk olarak yenilenen Atlı Köşk‘teki Kitap Sanatları ve Hat Koleksiyonu sergisini gezdi.

Hayrunnisa-Gül-Kıyafet-Modelleri

Sakıp Sabancı Müzesi koleksiyonlarının ve arşivinin dijital ortama aktarıldığı yeni teknolojik düzenlemeyle Türk ve İslam sanatının nadir el yazması kitaplarının yer aldığı koleksiyonu tek tek inceleyen Bayan Gül, eserler hakkında uzmanlardan bilgi aldı.

İslam sanatının 14. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar uzanan dönemine ait, ünlü hattatların ve kitap sanatçılarının elinden çıkmış 200’den fazla eserin yer aldığı sergiyi gezdikten sonra Bayan Gül, yetkililerle birlikte eserlerin yenilenme ve restorasyon çalışmalarının yapıldığı laboratuvarları da ziyaret etti.

Bayan Gül daha sonra Türkan Sabancı ile birlikte Fransız Ressam Claude Monet’nin çiçek ve doğa temalı tablolarının yer aldığı sergiyi gezdi.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *