Yeşiltopuklar Online Alışveriş ve Tesettür Giyim

Hayrünnisa Gül İsveç’te Türk Vatandaşlarıyla Bir Araya Geldi

Hayrünnisa Gül İsveç’te Türk Vatandaşlarıyla Bir Araya Geldi

Hayrünnisa-Gül-Kıyafetleri

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İsveç Kralı Carl XVI. Gustaf’ın davetlisi olarak, devlet ziyareti gerçekleştirmek üzere İsveç’te bulunuyor.

Arlanda Havalimanı’nda Cumhurbaşkanı Gül’ü, İsveç Dışişleri Bakanlığı Protokol Genel Müdürü Büyükelçi Caroline Vicini, Stokholm Büyükelçisi Zergün Korutürk, Helsinki Büyükelçisi Selah Korutürk ve İsveç’in Ankara Büyükelçisi Hakan Akesson ile diğer ilgililer karşıladı.

Cumhurbaşkanı Gül ile eşi Hayrünnisa Gül’ü taşıyan uçağa, İsveç hava sahasına girmesinden itibaren İsveç Silahlı Kuvvetleri’ne ait Saab tipi 2 savaş uçağı refakat etti. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eşi Hayrünnisa Gül ile resmî ziyaret için bulunduğu İsveç’in başkenti Stockholm’de, İsveç Kralı Carl XVI. Gustaf tarafından törenle karşılandı.

Hayrünnisa-Gül-Kıyafetleri

Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, İsveç Kralı XVI. Gustaf ve Kraliçe Silvia ile birlikte atlı arabalarla tören alanına geldi. Atlı arabalara, Kraliyet Süvari Muhafız Birliği eşlik etti. Yol boyunca İsveç ve Türk vatandaşları sevgi gösterilerinde bulundu. Bu arada, ellerinde Türk ve İsveç bayrağı taşıyan İsveç’teki Türk vatandaşları da avluda töreni izlediler ve Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül’e sevgi gösterisinde bulundular.

Cumhurbaşkanı Gül, Bayan Gül ile İsveç Kralı Carl XVI. Gustaf ve Kraliçe Silvia, avludaki resmî karşılama törenin ardından Kraliyet Sarayı’na geçtiler. Burada iki ülke heyetlerinin takdimi yapıldı. Heyetlerin takdiminin ardından Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül ile İsveç Kralı Carl XVI. Gustaf ve Kraliçe Silvia, Veliaht Prenses Victoria ve eşi Prens Daniel ile Prens Carl Philip ile bir araya geldiler ve aile fotoğrafı çektirdiler.

Cumhurbaşkanı Gül, nişanın yanı sıra Kral’a, dönemin İsveç Kralı Oscar’ın, Sultan II. Abdülhamid’e tevdi ettiği “Serafim Nişanı”na ilişkin 11 Temmuz 1897 tarihli mektubun el yapımı özel bir kâğıda basılan replikasını da takdim etti. Daha sonra Kral ve Kraliçe’nin, Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül onuruna verdiği öğle yemeğine geçildi.

Hayrünnisa-Gül-Kıyafetleri

Cumhurbaşkanı Gül, İsveç’te Türk Vatandaşlarıyla Bir Araya Geldi

Devlet ziyareti için bulunduğu İsveç’te Türk vatandaşları ve Türk dernek başkanlarıyla bir araya gelen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İsveç’in Türkiye’yi, Türkiye’nin de İsveç’i her alanda desteklediğine işaret ederek, “Sizler burada ne kadar başarılı olursanız bizim için gurur kaynağı olmaktadır” dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’den İsveç’e cumhurbaşkanı düzeyinde yapılan ilk ziyareti gerçekleştirmekten ve Türk vatandaşlarıyla bir arada olmaktan duyduğu mutluluğu ifade etti. İsveç’te 100 binin üzerinde Türk nüfusun olduğuna, büyük bir çoğunluğunun da İsveç vatandaşlığı aldığını söyleyen Cumhurbaşkanı Gül şunları söyledi: “İki vatanınız olmuş oldu. Burada yaşıyorsunuz ama aklınızda doğdunuz yerler, burada doğanlar için anne babalarının doğduğu yer olan Türkiye’dir.” Konuşmasının ardından kabulde, Cumhurbaşkanı Gül ve eşi Hayrünnisa Gül vatandaşlarla sohbet etti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, İsveç Kralı Carl XVI. Gustaf ve eşi Kraliçe Silvia onuruna bir resepsiyon verdi. Resepsiyon öncesinde dünyaca ünlü Türk piyanistler Güher ve Süher Pekinel bir konser verdi.

Hayrünnisa-Gül-Kıyafetleri

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *