Hatt-ı Ahşap Sergisi Miniatürk’te!

Hatt-ı Ahşap Sergisi Miniatürk’te!

Hatt-ı Ahşap Sergisi Miniatürk

Hatt-ı Ahşap Sergisi Miniatürk’te!

Hat sanatını ahşap üzerine işleyen Salih Zeki Tekin, klasik oyma ustalarını bile şaşırtan eserleriyle ilk kez Miniatürk sergi alanında!

Güzel yazı yazma sanatı olan ve genellikle deri, taş ve kağıt üzerine yazılan hatı ahşaba uygulayan ve buna “Hatt-ı Ahşap” ismini veren hakkak Salih Zeki Tekin’in 50 eseri 18-31 Mart tarihleri arasında Miniatürk’te meraklılarıyla buluşuyor.

Mermere 1 Günde Ahşaba 15

Tekin kalın kalaslar ve işe yaramaz tahta parçalarıyla günde 10 saat çalışarak, binlerce keski darbesiyle 15 günün sonunda bir eser oluşturuyor. Aynı zamanda mermer ustası olan sanatçı, ahşap üzerine 15 günde yaptığı eseri mermer üzerine 1 günde yapabildiğini söylüyor.

Hatt-ı Ahşap Sergisi

Salih Zeki Tekin inşaat mühendisi olması sebebiyle “Ahşaba hayat veren mühendis” olarak anılıyor. Geçmişte belediye başkan yardımcılığı görevlerinde de bulunan Tekin, İstanbul’un ilk Çevre Koruma ve Geliştirme Daire Başkanı unvanına da sahip.

Şimdiye kadar yaptığı eserleri satışa sunmayan Tekin, bu eserlerden 200 kadarını camilere hediye etmiş. Sanatçının amacı, unutulan değerlerimizi hatırlatmak ve sanatının inceliğini yeni nesillere aktarabilmek.

Sergi 31 Mart’a kadar Miniatürk sergi alanında gezilebilir.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *