Fotoğrafçı Merve Dağlı ile Evliliği ve Yeni Ofisi Üzerine Konuştuk

Fotoğrafçı Merve Dağlı ile Evliliği ve Yeni Ofisi Üzerine Konuştuk

Merve-Dağlı-1

Merve Dağlı’nın Yeni Ofisi ve Evliliği Üzerine Özel Röportajımız

Belgesel fotoğrafçılığı artık düğünlerin olmazsa olmazlarından. İşin inceliklerini “En Mutlu Gün Fotoğrafçısı” Ayşe Merve Dağlı ile konuştuk…

Özellikle tesettürlü hanımların severek takip ettiği, en popüler düğün fotoğrafçılarından biri olan Merve Dağlı, YesilTopuklar.com ziyeretçilerine özel en çok merak edilen soruları cevapladı.

En mutlu gün fotoğrafçısı Merve Dağlı hayallerinizin karelerini albümlerinize taşıyor. İşte merak ettikleriniz…

YesilTopuklar.com : Çalışma tarzınızı nasıl tanımlarsınız? Nasıl bir tempo içindesiniz?

Merve DAĞLI: Yoğun bir çalışma tarzım var. Evlenenler, nişanlananlar, doğum yapanlar ve en mutlu günümde yanımda ol diyen insanlar zaten çok öncesinden bana ulaşıyorlar. Yani yoğunluğumun zaten farkındayım. Hatta bazen herhangi bir tarihi belirlemeyenler bile arayıp benimle görüşmek isteyebiliyor. Yani oldukça yoğun ve tempolu bir çalışma hayatı içerisindeyim.

YesilTopuklar.com : Randevuları çok önceden mi almak gerekli yoksa son dakika sürprizlerine açık mısınız?

Merve DAĞLI:  Randevuları, bir sene öncesinden de alan var bir ay öncesinden de… Hatta bir hafta öncesinden bile haber verenler var. Tabi randevu tarihinin erken alınması çok daha uygun oluyor. Mesela şuan Haziran ayı için bir tek boş günüm dahi yok. Aynı güne denk gelen talepleri kabul edemiyorum bu yüzden erken randevu herzaman daha garanti oluyor, zaten tercihlerde çoğunlukla bu yönde.

Merve-Dağlı-Evliliği-ve-Yeni-Ofisi-Üzerine-Röportaj-(99)

YesilTopuklar.com : İnternetin fotoğrafçılar açısından yeni bir damar oluşturduğunu söyleyenler var. Siz ne düşünüyorsunuz?

Merve DAĞLI: Bundan 1,5 yıl önce sorsaydınız evet diyebilirdim ama açıkçası artık can damarıdır diye düşünmüyorum. İnternet ortamında yüzlerin, fikirlerin eskitildiğini düşünüyorum. Örneğin çok beğendiğim fotoğrafları sosyal medyada paylaşmamayı tercih ediyorum. Gelen taklitler, eleştiriler ve fotoğraf paylaşımları sonrasında gördüğün muamele çok da hoşuma gitmemeye başladı. Artık sosyal medyada paylaşılan fotoğrafların niteliğinin ve niceliğinin eskitildiğini düşünüyorum. Malesef çok fazla yerde izinsiz kullanılabiliyor.

YesilTopuklar.com : Sosyal medya bir fotoğrafçı için gerekli midir? Neden gereklidir ya da değildir?

Merve DAĞLI: Doğru kullanıldığı sürece kesinlikle olması gerekiyor. Ama malesef doğru kullanıldığını düşünmüyorum. Örneğin kendi çektiğim fotoğrafları bir çok yerde kopyalandığını görüyorum malesef ve hatta altında “copyright” yazıyorlar ve gülmekten başka çareniz kalmıyor.

Merve-Dağlı-Evliliği-ve-Yeni-Ofisi-Üzerine-Röportaj

YesilTopuklar.com : Bir görüşe göre, internet herkesin sınırsızca özgür olabildiği bir yer. Bir başka görüşe göreyse, bir ülkede özgürlük ne kadarsa, internette de ancak o kadar olabilir. Siz ne düşünüyorsunuz?

Merve DAĞLI: İnsan kendini ne kadar özgür hissederse bence internette de okadar özgürdür. Bizim temsil ettiğimiz şey belli, duruşumuz belli ise internette de bu şekilde davranmalıyız. Yani onlarca insanla birşeyler paylaşıp iletişime geçiyorsan bunu insan kendine yakışır bir biçimde yapmalı. Sosyal hayatınızda nekadar özgürseniz sosyal medyada da okadar özgür olursunuz. Yanlış mesajlar vermenin anlamlı olduğunu düşünmüyorum.

YesilTopuklar.com : Oldukça geniş bir takipçi kitleniz var. Biraz onlardan bahseder misiniz? 

Merve DAĞLI: Çok geniş bir takipçi kitlem var. Yaş, karakterler değişiklik gösterebiliyor. Ama aslında benim gibi insanların beni takip ettiğini düşünüyorum. Takipçilerim bana benziyor. 🙂

Beni rüyasında gören, hediyeler gönderen, yüzyüze tanışamadıklarımız var ama çok sıcak ve samimi bir takipçi kitlem var. Hatta önümüzdeki süreçlerde takipçilerimle bir araya gelmek istiyorum. Bu yaz sonuna doğru böyle bir planım var.

YesilTopuklar.com : İnternet ve dijital medya sizin fotoğraflarla olan ilişkinizi olumsuz anlamda etkiledi mi?

Merve DAĞLI: “Marifet iltifata tabidir, iltifatsız meta zayidir” derler. Bu açıdan bakarsak şayet bir emeğin bu imkanlar dahilinde paylaşılması aslında çok önemli ve güzel birşey. Fakat ifratla tefritimiz mi yok ya da eleştiride sınır mı tanımıyoruz, o konu kötü.

Merve-Dağlı-Evliliği-ve-Yeni-Ofisi-Üzerine-Röportaj

YesilTopuklar.com : En mutlu gün fotoğrafçısı Merve Dağlı bize en mutlu gününden bahsedebilir mi?

Merve DAĞLI: Tabii ki çok çok güzel bir gündü. O güne kadar hep gelin-damadın yanında olan kişiydim ama o gün roller değişti. Ben hep gelin-damadı motive eden, can sıkıcı olayları görmemezlikten gelmelerini söyleyen biri olarak dolaşırdım. Çünkü düğünler de malesef ki can sıkıcı olaylar çok sık yaşanır ve gelin-damatın morali bozulur, gergin olurlar. Ben ise fotoğrafçı kimliğimin yanında psikolojik olarak onlara destek de verdiğimi söyleyebilirim. Ara bulucuğum çok olmuştur.

Tabii iş dönüp dolaşıp bana geldi ve o güne kadar denk geldiğim moral bozucu olayların hiç birini kendimde yaşamadım. Ne bir gergin dakikam oldu, ne de stresim… Herşey olması gerektiği gibi yaşandı. Ama bizim evlendikten sonra Avrupa’da da çekimlerimiz oldu ve o gün yaşamadığım tüm gerginlikleri orda yaşadım diyebilirim. Ufacık detaylarda aksilik çıktı ve stres yaşadık ki biz bunu evlendikten sonra 7 ay sonra yaşadık. Yani klasik düğün stresini öyle ya da böyle bende yaşamış oldum.

Merve-Dağlı-Evliliği-ve-Yeni-Ofisi-Üzerine-Röportaj-(1)

YesilTopuklar.com : Önceki röportajımızda ‘hayalinizdeki en sıra dışı fotoğrafı yakaladınız mı’ diye sorduğumuzda kendi düğününüze sakladığınızı söylemiştiniz. 🙂 Sorumuzu tekrarlıyoruz şimdi yakaladınız mı?

Merve DAĞLI:  Yakaladım ve çok da güzel oldu. 🙂 Bir gün nasip olur da evime gelirseniz göstermek isterim. Görmek ve fotoğrafın duygusunu hissetmek önemli.

YesilTopuklar.com : Malum düğün mevsimi yaklaşıyor, fotoğraf çekiminde en çok hangi mekânlar tercih ediliyor?

Merve DAĞLI: Çiftlerin tarzlarını göre mekan tercihlerimiz değişiyor. Farklılığı isteyen çiftlerimiz de oluyor, daha sade poz beklentisinde olanlarda… Tabii hanımların tercihleri daha baskın oluryor fakat küçük bir grupta var ki beylerin tercihleri doğrultusunda çekimler gerçekleştiriyoruz. Mesela koyu Beşiktaş’lı bir bey İnönü Stadyumu’nda çekim yapılmasını istiyor ve eşi de bunu gayet hoş karşılayıp kabul edebiliyor.

YesilTopuklar.com : Siz sürekli gelinler ile haşır neşir olduğunuz için soruyoruz. Tesettürlü gelinler en çok hangi düğün kuaförleri tercih ediliyor? Bu herhalde sizin düğün çekim fotoğraflarınıza da en sık gelen yorumlardan biridir.

Merve DAĞLI: Makyaj konusunda Anadolu yakasında Mas Kuaför çok tercih ediliyor. Gelin başı olarak da Melike Özen hanım var Fatih’te ama home ofis çalışıyor ve gerçekten işinde oldukça başarılı biri.

Fotoğrafçı-Merve-Dağlı-Evliliği-ve-Yeni-Ofisi-Üzerine-Röportaj

YesilTopuklar.com : Sizin düğün fotoğrafı çekimlerinizde genelde marjinal pozları görüyoruz. Bunun sebebi nedir?

Merve DAĞLI: İstanbul’da fotoğraf çekmek çok zorlaştı. Freelance çalışan fotoğrafçıların sayısının artması ile eskiden fotoğraf çekmenin hiç sıkıntı doğurmadığı yerlede artık sorunlar yaşanıyor. Yasaklar, makbuzlar isteniyor. Fiyat konusunda inanılmaz abartı rakamlar sunuluyor ve bu da çekimi olanaksızlaştırmak için atılan adımlar olduğunu düşünüyorum. Ayrıca Milli Saraylar’da da fotoğraf çekimi tamamen yasak. Bu yüzden bizlerde mecburi bir marjinallik durumun da kalıyoruz. Avrupa’da çok gezdim, çok çekim yaptım ve hiç bir yerde fotoğraf yasağı ile karşılaşmadım. Hatta Hollanda’nın havalimanında çekim yaptım ve inanın hiç bir yasak ya da uyarıyla karşılaşmadım. Malesef ülkemizde sanatsal aktivitelere önem verilmediğini düşünüyorum.

Merve-Dağlı-Evliliği-ve-Yeni-Ofisi-Üzerine-Röportaj

YesilTopuklar.com : Sizin özel gün albümlerinizden bahsetmek istiyoruz. Çünkü hepsi sizin elinizden geçiyor ve oldukça orjinal albümler. “En Mutlu Gün Albümlerinizden” bahseder misiniz?

Merve DAĞLI:  Her alanda üretmeyi, uğraşmayı ve ilgilenmeyi seviyorum. Eskiden siyah albümler vardı, herkes hatırlar. O zaman onlar varmış bir şey diyemem ama artık hiç tercih edilmiyor. Yani bembeyaz gelinliğin bulunduğu bir albüm neden simsiyah olsun ki diye düşündük ve biz herkesten farklı olarak kendimiz albüm yapmaya karar verdik.

Merve-Dağlı-Evliliği-ve-Yeni-Ofisi-Üzerine-Röportaj-(77)

Nasıl oluyor, nasıl hazırlanıyor bu albümler derseniz. Kişinin gelinliğinden bir kumaşla da olabiliyor bizim kendi fikirlerimiz doğrultusunda da ortaya çıkabiliyor. Önemli olan farklı bir şeyler yapmaktı ve biz de onu yaptık. Artık gelinler kendilerini albümleriyle de çok daha özel hissediyorlar. Çünkü gelinliklerinden bir parça ile süslenmiş bir albüm herhalde her ele alındığında mutlu eder kişiyi. O artık albüm olmaktan çıkıp salonunun en güzel yerinde duruyor.

Merve-Dağlı-Evliliği-ve-Yeni-Ofisi-Üzerine-Röportaj

YesilTopuklar.com : Merak ettiğimiz en önemli 3 soru şu; 1) Düğün fotoğraflarınızı kim çekti, 2) Gelinliğiniz ve gelin başınızı nerde yaptırdınız ve son olarak, 3) Nasıl bir düğün tercih ettiniz?

Merve DAĞLI: Düğün fotoğraflarımızı yaklaşık sekiz kişilik bir ekip çekti. Bir kişi olsun istemedim çok fazla arkadaşım var ve hiç birini kırmak istemedim. İçlerinden en çok tarzını sevdiğim kişi ise Mehmet Bayram’dır bu ismi zikredebilirim. Ama şu bir gerçek ki fotoğraf albümünü görenler “bunu senin yapmadığın belli” filan diyorlar. 🙂

Gelin makyajımı ise Mas Kuaför’de Gülşen hanım yaptı. Gelin başımı da Melike Özen hanım yaptı ve çok memnun kaldım. Gelinliğime gelince, Üsküdar’da Yasmina Gelinlik’te Yasemin hanım dikti. Öyle gösterişli, şaşalı bir yer tercih etmedim aklımdakini biliyordum ve Yasemin hanıma da güveniyordum. Sonuç olarak herşey tam istediğim gibi oldu.

Bizim düğün ve nikahımız birlikte oldu. Osman Nuri Topbaş Hocaefendi dini nikahımızı kıydı. Eşim şaşalı bir otel düğünü istemedi, bizim düğünümüz aşağı yukarı 1500 kişinin katılımı ve duasıyla Çilehane Camii’nde sünnete uygun bir biçimde gerçekleşti. Camii de düğün mü olur diyenler oldu ama hiç birine takılmak bana yakışmaz. Onlarca kişinin duası ile düğünümün olması benim için inanılmaz güzel birşey. Bazı insanların gösterişli salonlarda yapılan düğünlere katılırken giyecekleri bir elbiseleri olmadığı için o düğüne katılamadıklarını biliyorum ben. Benim düğünümde ve benzeri düğünlerde bu tarz olayların yaşanması neredeyse olanaksız. Zaten uygun olan da zengin ve yoksulu aynı mecliste toplayabilmek değil mi zaten.

YesilTopuklar.com : Yeni evli bir çift olarak “evlilik ve iş çok zor” diyebilir misiniz?

Merve DAĞLI: Evet zor ama eşiniz size yadımcı olan bir insansa hayat inanın çok kolay. Eşimin yardımı ve desteği ile bu zorluğu yaşamıyorum diyebilirim.

Merve-Dağlı-Evliliği-ve-Yeni-Ofisi-Üzerine-Röportaj-(5)

YesilTopuklar.com : Biraz da yeni ofisinizden bahsetmek istiyoruz. Dekorasyon hakkında bize biraz bilgi verebilir misiniz? Sizi tamamen yansıtıyor diyebilir miyiz?

Merve DAĞLI: Ofis dekorasyonunda herşeyi ham aldım. Kendim boyattım, duvar kağıdını Hollanda’dan seçtim ve getirttim, kapı kulplarını Avrupa’da bir mağazada gördüm ve bir marangoza yaptırdım… Yani dekorasyonun her ayrıntısında benim tercihlerim söz konusu. Bir fotoğrafçı stüdyosu havasının dışında olsun istedim.

Merve-Dağlı-Evliliği-ve-Yeni-Ofisi-Üzerine-Röportaj

YesilTopuklar.com : Fotoğrafçı denince akla, salaş ve rahat giyinen biri gelirdi aklımıza. Ama sizin bu önyargıyı kırdığınızı düşünüyoruz. Stüdyonuz, giyiminiz oldukça şık ve düzenli. Bu nasıl oldu?

Merve DAĞLI: Salaşlık kişinin yarattığı bir tarzdır. Salaşlığın fotoğrafçılığa mal edilmemelisi gerektiğini düşünüyorum. Benim için tertip ve düzen önemlidir. Mesela benim çekim giysilerim ile günlük yaşamdaki giysilerim farklıdır. Sonuçta insan ilişkilerinde giyim ve kıyafetin bir saygı göstergesi olduğunu düşünüyorum. Çok pahalı olmasına gerek yok ama temiz güzel görünmek gerekli.

Merve-Dağlı-Evliliği-ve-Yeni-Ofisi-Üzerine-Röportaj-(4)

YesilTopuklar.com : Sizce ideal dekorasyon nedir?

Merve DAĞLI: Dekorasyon insanın ruhunu yansıtmalı. Ben ofisimide beyaz rengini ağırlıklı olarak tercih ettim, camları büyük kullandım ve kendimi akvaryumda gibi hissetmek istedim. Ferah ortamları seviyorum ama kişiye göre değişir bu durum. Oyüzden kişinin içini yansıtan bir dekorasyon her zaman idealdir diyebilirim.

Merve-Dağlı-Evliliği-ve-Yeni-Ofisi-Üzerine-Röportaj-(7)

YesilTopuklar.com : Başarı nedir? Kendinizi başarılı görüyor musunuz?

Merve DAĞLI: Başarılı buluyorum dediğin anda başarı bana göre bitmiştir. Başarıyı kendi kendine söylemek yanlış bir cümle olur. Onun yerine başarılı olmak için çalışıyorum demek daha doğru olur diye düşünüyorum.

YesilTopuklar.com : YesilTopuklar.com ziyaretçilerine son olarak neler söylemek istersiniz?

Merve DAĞLI: Herkese selamlar ve sevgiler…

İletişim için: www.mervedagli.com

Bu keyifli sohbet için Merve Dağlı’ya teşekkür ederiz…

Röportaj: Saliha Çelik
Fotoğraf: Betül Bembeyaz

2 Yorum Bulunuyor

  • WAZ
    2013-04-30 | Permalink |

    merve hanım kendine son derece güveniyor aşikar, gösterişten uzak yaşadığı teması hoş olmuş.

  • Rukiye
    2014-04-19 | Permalink |

    Gösterişten uzak düğün tercihi ve insanların imkansızlıklar nedeniyle yaşadığı sıkıntılara karşı hassasiyeti dolayısıyla Merve hanımı tebrik etmek gerek.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *