Ev Usulü Organik Badem Ezmesi Tarifi

Ev Usulü Organik Badem Ezmesi Tarifi

Ev-Usulü-Badem-Ezmesi-Tarifi

Badem Ezmesi Tarifi

Hazır fıstık ezmelerini seviyorsunuz, ancak sağlıklı mı ya da çocuğunuza yedirmeli misiniz, emin değilsiniz. Peki evde kolayca istediğiniz kuruyemişle ezme hazırlayabileceğinizi biliyor musunuz?

Üstelik içerisinde rafine şeker, margarin ya da raf ömrünü uzatan katkı maddeleri de yok. Nasıl mı olacak?

Kuruyemişlerin çok kalorili olduğu düşünülür ancak yediğimiz kuruyemişlerin büyük kısmı sindirilemeden vücuttan atılır. Bunun nedeni içerdikleri enzim inhibitörleridir. Çiğ olarak tükettiğimizde içerdikleri vitamin ve minerallerden tam anlamıyla faydalanamayız. Bu enzim inhibitörlerini ortadan kaldırmanın 2 yolu var: fırınlama/kavurma ve suda bekletme.

Tarifte kullanacağınız kavrulmuş bademi hazır pakette alabilirsiniz ancak etiketine dikkat edin: şeker, bitkisel ekstra farklı yağlar veya koruyucular içerebiliyorlar.

Organik Badem Ezmesi Tarifi

Malzemeler:

  • 1 bardak çiğ organik badem
  • 1 kaşık tahin

Yapılışı:

  1. Fırını 200 derecede önceden ısıtın. Tepsideki bademleri 20-30 dakika kadar ara ara karıştırarak fırında pişirin. Fırından çıkarıp soğumasını bekleyin.
  2. Bademleri yaklaşık 4-5 dakika kadar blenderdan geçirin. İşlemin sonuna doğru 1 kaşık tahin ilave edin. Başta badem unu görünümü alacak, yavaş yavaş içindeki yağın çıkması ile ezme sekline dönüşecek.

Kapaklı cam bir kavanozda bir ay bozulmadan saklayabilirsiniz.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *