YeşilTopuklar - Online Alışveriş

Depresyondaki Kişilere Söylenmemesi Gereken Yasak Cümleler

Depresyondaki Kişilere Söylenmemesi Gereken Yasak Cümleler

Depresyona Giren Kadınlara Davranış Biçimleri

Bu yüzyılın insanları, aşırı uyarıcıya maruz kalmaktan ve de değişen değerlerden dolayı depresyonu şiddetle yaşıyor. Şu an dünyada bizim bildiğimiz kadarıyla 400 milyon kişi depresyonda. Bilmediklerimizi de bu rakama ilave edecek olursak neredeyse konuştuğumuz her kişinin depresyonda olma ihtimali mümkün.

Depresyonda olan insanlar için hayat olduğundan farklı görünür. O nedenle depresyonda olan bir kişiyle konuşurken kurduğumuz cümlelere dikkat etmemiz gerekir. Aksi halde o kişiye yardım etmekten çok, o kişiyi kendinizden uzaklaştırmanız an meselesi. Amacınız gerçekten karşınızdaki kişiyi rahatlatmaksa şu cümlelerden uzak durun.

1. Bu Kadar Kafana Takma!
İşte kurulmaması gereken ilk cümle “bu kadar kafana takma”. Önemli ve önemsiz önceliklerimiz kişiden kişiye göre değişir. Sizin için önemsiz olan bir durum, başkası için çok önemli olabilir. Kafana takma demek yerine, bu durumu kafasına takma nedenleri üzerine yoğunlaşmanız daha rahatlatıcı olacaktır.

2. Dünyayı Sen Kurtaracaksın Sanki!
Bazen canınız o kadar sıkkın, keyfiniz o kadar kaçmış olur ki bir yakınınız gelir ve o müthiş cümleyi kurar: “Üzüldüğün şeye bak, dünyayı sen mi kurtaracaksın. Boşver!” Dünyayı kurtaramayız belki ama var olan problemi de böylesine sığ bir mantıkla aşamayız. Belki bazen sırf bir şeyler söylemek için konuşmak yerine susmak daha evladır.

Depresyondaki Kadınlara Nasıl Davranılmalı

3. Her Şey Sende Bitiyor!
Bu cümle sıralamada en sevmediklerimizden biri. Her şey bende bitiyor ya da her şey bende başlıyor. Eyvallah. Ancak iş sadece düşünce gücü, evrene olumlu mesaj at mevzusu kadar basit olmuyor. Hayatta gerçek problemler var ve bazen kişinin kendi bile yetemeyebiliyor.

4. Paran Var, Kariyerin Var, Daha Ne İstiyorsun!
Parası olanlar depresyona giremez diye bir kaidemiz elbette ki yok. Depresyon bir ruh durumudur ve herkes için olasıdır. Para, statü, kariyer gibi faktörler kiinin depresyona girmesi için engel teşkil etmezler.

5. Çık Gez Biraz!
Depresyondaki kişiler, kendilerini dış dünyadan ve insanlardan soyutlama eğilimi gösterirler. O an için kendi dünyasında olmak, arkadaş ortamında olmaktan daha iyileştirici olabilir. Sosyalleşmek, bir depresyon tedavisi değildir.

6. Herkesin Ne Dertleri Var!
Dertsiz kul var mı? Yok elbette. Fakat acıları, kederleri, üzüntüleri, dertleri bir hiyerarşiye sokmak çok doğru bir yaklaşım olmasa gerek. Herkes kendince, kendi dünyasınca yaşar derdini, tasasını. Bu nedenle karşınızdaki insanın sıkıntısını teraziye koymaya kalkmayın.

7. Bak Kafan Dağılsın Sana Ne Anlatacağım!
İnsanların kafaları doluyken, başka bir şeyle kafaları dağılmaz. Bu nedenle depresyondaki bir kişiye “bak neler oldu, sana ne anlatacağım” gibi cümleler onu rahatlamaz aksine kendisine değer vermediğinizi düşünmesine sebep olur.

Kadınlarda Depresyon Belirtileri

8. Yoga Yap!
Hafif düzey depresyonlarda rahatlatıcı terapiler işe yarar ancak derin depresyonlarda hiçbir işlevselliği yoktur.

9. Benim Bir Arkadaşım Da Böyle Olmuştu!
En tehlikeli cümlelerden biri öyle değil mi? Depresif olan bir insan için tanımadığı, bilmediği insanların dertlerini de yüklenmek ciddi bir anksiyete sebebidir. Başkalarından ve başkalarının hayatından bahsetmemeye özen gösterin. Çünkü o an için en ihtiyacımız olmayan şey başka insanların hayatlarıdır.

10. Antidepresan Kullanmalısın!
Evet, müthiş bir tespit daha. Antidepresanlar, bir kuruyemiş çeşidi değildir. Öyle her kafaya estiğinde alınamazlar. Karşınızdaki kişinin problemi biraz sükut, biraz sessizlik, biraz omuz, biraz destek olabilir. En ufak bir stres durumunda antidepresanlara başvurmamalı ve yakınlarınızı bu noktaya yönlendirmemelisiniz.

Depresyon, kişinin kendi gücüyle aşabileceği bir duygu durumudur. Bu nedenle etrafınızdaki insanları olumsuz telkinlerinizle boğmak yerine, onları rahatlatmak temel prensibiniz olsun.
Sağlıklı, mutlu, bereketli haftalar olsun.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *