Yeşiltopuklar Online Alışveriş ve Tesettür Giyim

Çocuklar Kur’an Hikâyelerini Tanıyor

Çocuklar Kur’an Hikâyelerini Tanıyor

Çocuklar için yazdığı kitaplarla tanınan Nurdan Damla’nın son eseri “Canım Kitabım Kur’an” Nesil Çocuk Yayınları’ndan çıktı. Kur’an’ın öykülerini, emirlerini, ayetlerini çocuklara hikâye üslubuyla ulaştıran Damla, kitabıyla Kur’an’ı çocuklara erken yaşta benimsetmeyi hedefliyor.

Birçok anne-baba, çocuğunun özellikle yaz aylarında Kur’an kurslarına giderek Kur’an-ı Kerim’i okumayı öğrenmesini ister. Fakat Kur’an’ın sadece Arapça haliyle okunması çocuklar için de yeterli değil. Ayetlerin manalarını, Kur’an’da geçen isimlerin kimler olduğunu, hikâyeleri bilmek de önemli. Bu aşamada Çocuk Edebiyatı dalında Türkiye Yazarlar Birliği ödülüne sahip Yazar Nurdan Damla’nın son kitabı “Canım Kitabım Kur’an” önemli bir boşluğu dolduruyor. Çocukların Kur’an’ı daha iyi idrak etmelerini sağlamayı amaçlayan kitap, Kur’an’ın öykülerini, emirlerini, ayetlerini çocuklara hikâye üslubuyla ulaştırıyor. “Kur’an Ahlakıyla Karakter Eğitimi” üst başlığını taşıyan kitap, Kur’an-ı Kerim’de geçen kıssaların, olayların ve ilahî emirlerin çocukların dünyasına en güzel şekilde girmesini sağlıyor.

Nurdan Damla, Nesil Çocuk Yayın-ları’ndan çıkan kitabına, ilahî kitapların inişini anlatarak başlıyor. Hemen ardından Kur’an’ın ilahî kitaplar içerisindeki yerine değiniyor ve kitabın sonuna kadar Kur’an ahlakını anlattığı maddelerine hikâyelerini eşlik ettiriyor. Sure ve ayetlerin iniş hikâyelerine de yer verilen kitapta, her olaydan ve ayetten karakter eğitimini destekleyici “Her varlıktan ders alabilme, zorluklarda Allah’a sığınmak, doğru sözlü olmak, Allah’a çok güvenmek, her şeyi Allah’tan istemek, gayretli olmak, kıskanmamak, isyankâr olmamak, faydalı ilimler öğrenmek” gibi maddeler ve hikâyelerle Kur’an ahlakı öne çıkarılıyor.

Çocuklar Kur’an hikâyelerini tanıyor

Canım Kitabım Kur’an’da evrenin yaratılışından ilk insan Hz. Adem’in dünyaya inişine, Habil ile Kabil’in ibretli öyküsünden rüzgâra binip kuşlarla konuşan Süleyman Peygamber’e, demiri hamur gibi yoğurup şekil veren Davut Peygamber’den, balığın yuttuğu Yunus Peygamber’e kadar çocukların ilgisini çekecek yüzlerce Kur’an kıssası bir arada bulunuyor. Danışmanlığını Kur’an tefsiri alanında uzman isim Prof. Dr. Suat Yıldırım’ın yaptığı kitap sayesinde çocuklar, kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’de yer alan karakterleri daha iyi tanıyabilecek ve bu yüce insanları kendilerine rol model kabul edip daha erdemli bireyler olma yollarını öğrenebilecekler.

Nurdan Damla’nın kitabı, çocuklara yönelikmiş gibi görünse de sadece çocuklara hitap etmiyor. Kitapla birlikte verilen oyun kartları çocukların arkadaşları ve anne-babalarıyla eğlenceli bir bilgi yarışması yapmalarına imkân vererek bilgilerini pekiştirmelerini sağlıyor ve anne babayı da oyunun içine dahil ediyor. Sağlam aile temelinin kurulması adına paylaşmanın rolünün büyük olduğunu söyleyen Suat Yıldırım, ailelere hitap ediyor: “Elinizdeki kitap çocuklarınızı hedef alsa da temeldeki hedef sizlersiniz. Bilgisayara, televizyona, internete ayırdığınız zaman dilimine mutlaka kitap okuma alışkanlığını da eklemenizi temenni ediyor, bu kitabı aile okuma saatlerinde hep birlikte okumanızı tavsiye ediyorum. Kur’an ayetlerini çocuklarınıza öykü tadında aktarmanızı öneriyorum.

“Çocukların karakter gelişimine katkı sağlayacak”

Kur’an’ın üçte birinin kıssalardan, bunun da büyük bir bölümünün peygamber kıssalarından oluştuğunu söyleyen Nurdan Damla, “Kur’an’ı anlayarak okuyan kimse, kıssalarda büyük mesajlar olduğunu görür ve bunları hayatında uygulamaya çalışır. Bir hata veya günah işlediğinde atası Hz. Adem’i model alır, tövbe ve istiğfarla Rabb’ine yönelir. Hayatın zorluklarına karşı Hz. Eyyub’un sabrını model alır. Zenginliğe sahip olduğunda Hz. Süleyman gibi hareket eder, nimetlere mukabil ”Bu, Rabb’imin lütfundandır” der. Sebeplerin bittiği noktada Allah’tan ümidini kesmez, balığın karnında dua eden Hz. Yunus’u modelleyip Yüce Rabb’ine iltica eder. Bu değerler, çok erken yaşlarda benimsetilip hazmedilmeli.” diyor ve ekliyor: “Bu çalışma Türkiye’de hatta dünyada bir ilk. Fatiha’dan Nas Sûresi’ne kadar çocuklarımızın Kur’an ahlakıyla karakter gelişimine katkı sağlayacak. Ayrıca Kitabımızı sıkmadan ve eğlenceli bir kıvamda sunmak için soru kartları hazırladık. Sorular soruluyor ancak cevaplar kitabın içinde saklı. Çocuğu kitabın gizemli atmosferine çekmek için böyle bir metot denedik.”

‘Her yaş grubu için İncil var biz niye yapmadık?’

Çocuklar için 50’yi aşkın kitaba imza atan Nurdan Damla, 11 dile çevrilen çocuklara Peygamberimizi anlatan ”365 Günde Sevgili Peygamberim” kitabının ve “Dünya Çocukları Peygamberimizi Tanıyor” gibi birçok eserin yazarı. Damla, “Canım Kitabım Kur’an”ı yazmaya karar verme sürecini anlatıyor: “Naçizane yaptığım incelemelerde Hıristiyan dünyasının her yaş grubu için İncil’i tanıtan kitaplar hazırladıklarını gördüm. Kafanızda şimşekler çakıyor. “Neden bizde yok”, “Tek ve gerçek bir dinin ana kitabını neden tozlu raflarda kaldırdık.”, “Neden çocuklarımızla onu buluşturamadık. Sadece yaz tatillerinde gönderdiğimiz birkaç haftalık öğrenimle sınırlı kaldık.” Oysa Kur’an nedir? Bize neyi tarif ediyor? Nasıl bir yol haritası çiziyor? Bunun ayrıntılarına varmamız gerekiyor. Biz ilahi emirleri Kur’ani mesajların yansımasıyla alıyoruz. İşte toplumun bu dertlerinin de o mesajların aydınlığında eriyeceğini düşünüyoruz. Ki bunu çok küçük yaşlardan itibaren benimsetmekten geçiyor. ‘Canım Kitabım Kur’an’ böylesi bir ihtiyacın ürünü. Yılladır üzerinde yoğunlaşarak çalıştığım bir projeydi.”

Kaynak: Zaman

3 Yorum Bulunuyor

  • 2011-10-12 | Permalink |

    Böyle bir kitabın çok faydalı olacağına inanıyorum. Ben kitap okumayı seven bir çocuktum. Galiba ilkokul ikinci sınıfa giderken Nurdan Hanım’ın kitabı gibi bir kitap okumuştum. Adı galiba ‘Peygamber Hikayeleri’ idi. O kitabın bende Kuran’ı ve dinimizi merak edip öğrenmeye yöneltmesi açısından çok büyük etkisi olmuştur. Nurdan Hanım’ın kitabını da kızım büyüyünce ona alıp okumayı düşünebilirim. Nurdan Hanım’ın ellerine ve emeğine sağlık.

  • 2012-01-18 | Permalink |

    ah benimde ola nereden bulacık

  • 2012-01-18 | Permalink |

    BEN SEVERİM KİTAPLARI

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *