Yeşiltopuklar Online Alışveriş ve Tesettür Giyim

Bir Fincan Kahve’nin En Yeni Mekanı Okkalı Kahve

Bir Fincan Kahve’nin En Yeni Mekanı Okkalı Kahve

Mecidiyeköy’deki Okkalı Kahve, Türk kahvesi krizi tutanların buluşma noktası. Menüsünde 21 çeşit aromalı Türk kahvesi olan mekânın amacı kahve kültürümüzü yabancı kahve zincirlerinden korumak.

Envai çeşit Türk kahvesinin yapıldığı bir mekân, ‘Okkalı Kahve’…

Buranın iki özelliği var. Biri Türk kahvesinden başka içeceğin olmaması, diğeri ise kahvenin muzlu, yaseminli, damla sakızlı, fındıklı, limonlu, kavunlu, kakuleli, acıbademli, çikolatalı, kayısılı, vanilyalı, karanfilli, tarçınlı, zencefilli kahve, dibek kahvesi ve kafeinsiz Türk kahvesi olmak üzere 21 farklı çeşidini yudumlayabileceğiniz bir yer olması. Mekânın tamamen Osmanlı usulüne göre tasarlanması ve kahvelerin Urfa ile Beypazarı’ndan gelen gümüş, bakır üzerine işlemeli fincanlarla yanında lokum ve suyla sunulması da cabası.

Okkalı Kahve, Mecidiyeköy’deki Profilo Alışveriş Merkezi’nin hemen yanı başında yaklaşık bir yıl önce açılmış. İşletmecisi Egemen Boran ve Orkun Alper, 20 yıllık dostluklarını muhabbetlerinde hiç eksik etmedikleri Türk kahvesiyle birleştirmek için bir araya gelmişler. İkilinin, Okkalı Kahve‘yle ulaşmak istedikleri tek bir şey var: Esperesso ve çeşitlerini içen gençlerimizi atadan dededen kalma içeceğimizi, hani şu kırk yıl hatırı olan okkalı bir kahveyi yudumlamaya alıştırmak. Genç işletmeciler, son yıllarda gençler kahve içmeden yapamadıklarına dikkat çekiyorlar. Kendilerinin de aynı durumda olduklarını söyleyip ekliyorlur: “Ama içilen kahve maalesef Türk kahvesi değil, cappucino ve espresso çeşitleri. Biz de Okkalı Kahve‘de sunduğumuz kahve çeşitleriyle kültürümüzde olmayan kahve çeşitlerinin tahtını sarsmaya çalışıyoruz.”

İş ithal kahve çeşitlerinin tahtını sarsmak olunca mekânda hedefe varacak tüm ayrıntılara dikkat edilmiş. Mesela öncelikle mahalle kahvehanesinin sıcaklığının hissedilebileceği, derin sohbetlere dalmaya uygun, çok da büyük olmayan, 38 metrekarelik bir yer tutulmuş. Orkun Bey, “Daha çok müşteriye ulaşabileceğimiz bir mekânda bu işe başlasaydık diğerlerinden farkımız kalmazdı.” diyor. Kahvenin kırk yıllık hatırını oluşturan muhabbet ortamı da böylelikle şekillenmiş. Geriye geleneksel Türk kahvesini herkesin sevebileceği çeşitlilikte sunmak kalmış. Menüde yer alan aromalı Türk kahveleri fikri de böyle doğmuş. Sonrası ise malum, mekân zaman içinde Türk kahvesi tutkunlarının buluşma noktası haline gelmiş.

İşyeri civarda olanlar öğle aralarında soluğu Okkalı‘da alıyor. Öğrenciler ise mekânın değişmez müdavimleri. Hava almaya çıkan semt sakinleri, ‘İki çift laf edelim’ diyen komşu esnaf da müşterileri arasında. Okkalı‘ya gelenlerin tercih ettiği kahvenin çeşidi ise yaş grubuna göre değişiyor. Mesela gençler daha çok meyve aromalı Türk kahvesini tercih ediyor. 50 yaş üzerinde olanlar keskin, acı, kafeinsiz ve Osmanlı dibek kahvesini seviyor. Damla sakızı ve badem gibi aromalı olanları ise genelde 20 yaş üzerindekiler içiyor. Hanımların vazgeçilmezi tarçınlı, zencefilli ve yaseminli kahveler…

Aromalı Türk kahvelerinin nasıl yapıldığı merak konusu elbette. Şunu söylemekte fayda var: Türk kahvesinin pişirme usulünde herhangi bir farklılık yok. Muzlusu da, damla sakızlısı da aynı usulle pişiyor Okkalı Kahve‘de. Ama nasıl? Egemen ve Orkun Bey, uzun araştırmalar ve evdeki deneyimler sonucunda az, orta, bol şekerli kahvenin kıvamını ayarlar ayarlamaz bir fabrikayla anlaşıp kullanacakları kahveyi de aromalı olarak üretmeye başlamışlar. Yani bademli Türk kahvesi doğal aromalarla fabrikada öğütülüyor ve paketlere giriyor. Okkalı Kahve‘ye ise sadece pişirme safhası kalıyor.

Okkalı Kahve Merkez
Adres: Tepecik Yolu, Cevher Sokak, No.6 Zemin Kat
Etiler – Beşiktaş – İstanbul
Fax: 0212 352 73 97

Okkalı Kahve Şube
Adres: Profilo Alışveriş Merkezi Mecidiyeköy – İstanbul
Tel: 0212 216 42 15

Kaynak: Zaman

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *