Bayramda Vizesiz Ülkelere Uçun

Bayramda Vizesiz Ülkelere Uçun

Bayramda Vizesiz Ülkelere Uçun

Bayram tatiline sayılı günler kala, halen tatil programı yapmayanlar için harika bir önerimiz var. Memlekete mi gitsem, arkadaşlarımla mı gezsem, evde mi vakit geçirsem diye kara kara düşünmeyi bırakıp, hemen valizinizi hazırlamaya başlayın.

Ramazan Bayramında, vizesiz ülkelerden birine giderek unutulmaz bir bayram tatili yaşayabilirsiniz. Birbirinden lezzetli yiyeceklerin tadına bakmak, farklı kültürleri tanımak, tarihe dokunup doğayla ferahlamak zannettiğiniz kadar zor ve pahalı değil. Türkiye’ye vize istemeyen sayısı 100’ün üzerinde ülke arasından en çok merak ettiğinizi seçerek, seyahatinizi planlayabilirsiniz.

3 günlük bayram tatilini yepyeni bir kültürü tanımak ve bolca alışveriş yapmak için değerlendirebilirsiniz. Selfie çubuğunuzla bol bol fotoğraf çekip, dostlarınızı imrendirmeyi ve bir sonraki vizesiz tatilinize zemin hazırlamayı unutmayın. “Çok yaşayan çok görür, çok gezen daha çok görür.”* deyip, vizesiz bayram tatilinizi planlarken işinize yarayacak önerilere geçiyoruz.

Bayramda Vizesiz Ülkelere Uçun

Hangi ülkeye uçacağınıza karar verin…

Ramazan Bayramı tatilinizi hangi ülkede geçirmek istediğinizi anlamak için, internette biraz gezinti yapmalısınız.

Rusya’nın beyaz gecelerinde ihtişamlı yapıları mı izlemek yoksa Üsküp’te Osmanlı’nın ayak izlerini mi takip etmek istiyorsunuz? Sırbistan’ın başkenti Belgrad’a gidip, enfes doğa manzaraları arasında bütün derdinizi kederinizi toprağa bırakıp pozitif enerji ile dönebilirsiniz.

Kendinizi hiç de yabancı hissetmeyeceğiniz bir ülke olan Makedonya’da Kanyon Matka’yı ziyaret edip, dünyanın en canlı resimlerden birinin temiz havasını içinize çekebilirsiniz.

Eğer bütçenizin biraz dışına çıkıp, tatilinizin gün sayısını da uzatabiliyorsanız Brezilya olağanüstü bir tatil seçeneği olabilir. Güney Amerika’nın mutlu insanları arasında geçireceğiniz birkaç gün, kıpır kıpır sokakları, insanın içini ısıtan güneşi ile Brezilya turistlerin en sevdiği vizesiz ülkelerin başında geliyor.

Bayramda Vizesiz Ülkelere Uçun

Tatilinizi nasıl alırdınız?

Gideceğiniz ülkeye karar verdikten sonra, gezinizi turla mı yoksa bireysel olarak mı yapmak istediğinizi belirleyin. “Bayram tatili zaten kısacık, onu da yabancı bir ülkede kaybolarak geçirmek istemiyorum.” diyenler için tur şirketleri ile hareket etmek daha doğru olacaktır. Listelerini dolduramayan tur şirketlerinin fiyatları bir hayli aşağıya çektiği bu günlerde, oldukça uygun fiyatlı bir tur satın alabilirsiniz. Turlar sayesinde, bayram tatiline birden fazla ülkeyi sığdırabilirsiniz.

Eğer içinizdeki gezgin risk almayı seviyorsa uçak biletinizi kendi başınıza alarak vizesiz tatilinizi kolaylıkla planlayabilirsiniz. İnternet sitelerinden gideceğiniz şehirdeki oteller hakkında yapılan yorumları okuyarak fikir edinebilirsiniz. Önceden rezervasyon yaptırarak işinizi şansa bırakmayın.

Bayramda Vizesiz Ülkelere Uçun

Gezginliğinizi ilan edin…

Tatilinizi planladınız, biletinizi aldınız, rezervasyonlarınızı yaptırdınız. Son olarak, yola çıkmadan önce bir blog açarak seyahat notlarınızı burada paylaşmaya başlayabilirsiniz.

Bir seyahat bloğu tutmak, hem sonraki gezileriniz için size ihtiyaç duyduğunuz motivasyonu sağlayacak hem de başka gezginlerle deneyimlerinizi paylaşmanızı sağlayacaktır. Bloğunuzu gezi notlarınızla ve çektiğiniz fotoğraflarla doldurarak, bayram tatili anılarınızı ölümsüzleştirebilirsiniz.

*Arap atasözü

Hazırlayan: Hümeyra Yabar

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *