Seviyorum, Öyleyse Varım!

Seviyorum, Öyleyse Varım!

Sevgi Nedir Sevmek Neyi Değiştirir

İnsanın yöneldiği her işte, onu yönlendiren ve sürükleyen bir motivasyon kaynağı vardır. Kimilerine göre bu motivasyon paradır, kimine göre itibardır, kimine göreyse bambaşka bir şey. Herkesin motivasyon kaynağı farklı farklıdır. Ancak bir işi başarılı kılan sadece bunlar mıdır? Yoksa hepsini kuşatan, hepsini saran daha anlamlı bir sebep olabilir mi?

Her Şey Bir İnsanı Sevmekle Başlar..

İnsan doğasında maddiyattan çok maneviyat hüküm sürer. Mesela ruh dediğimiz şey asla maddi değildir ve insan ruhuyla var olur. Yapılan psikolojik çalışmalar bize göstermektedir ki, insanın en büyük yaşam kaynağı sevgidir. Paradan da öte, kariyerden de öte her şeyi aşan güç sevgidir. İnsanın kalbini yumuşatan yegane duygu da sevgidir. Kalbinde sevgiyi hükümran kılmak, Yaradan’dan ötürü yaratılanı sevmek, yaratılmış olan her şeyi sevmek, yaptığın işi sevmek, yürüdüğün yolu sevmek insanı insan kılmaz mı? Yoksa madde bizi mutlu edecek kadar güçlü değildir. O yüzden bugünün insanı her şeye sahip olsa da kendisini boş bomboş hissetmektedir. Maddeye tapan insanın, hayattaki anlamsızlığı da giderek büyür. Modern insanın kısır döngüsü de böyledir işte.

Sevgi Nedir Sevmek Neyi Değiştirir

O yüzden her şey önce bir insanı sevmekle başlar. Sevgi, dokunduğu her şey tamam kılar. Eksikler sevgiyle kapanır. Mücadele sevgiyle anlam bulur. Yaşamdaki boşluklar sevgiyle dolar. O yüzden başarılı olabilmek için önce sevmelisiniz.

Hayata Görev Gibi Bakmamak…

Çoğu insan yaşamın hengamesine öylesine kapılır ki, zamanla hayattaki asıl amacını kaybetmeye başlar. İnsanlar hayata salt çalışmak için gelmiş olmamalı. Bizim bu gezegende olmamızın çok daha özel bir anlamı olmalı. Hayat bir ödev değildir, unutma. Hayat, sadece yemek, içmek, uyumak ve çalışmak da değildir. Hayat, derindir. Bu derinliğin farkına varabilmek için, dünyanın sığlığından bir nebze olsun arınmak gerekir. Elbette yaşam içerisinde bazı sorumluluklarımız var, olmalı da. Ancak bu sorumluluklar, sizi sizden uzaklaştırmamalı. Şairin de söylediği gibi, bir kalbimiz var onu hatırlamalı. Sık sık hatırlamalı..

Descartes Yanılıyor Olmalı!

Descartes gibi bir deha: “Cogito Ergo Sum!” yani “Düşünüyorum Öyleyse Varım!” derken kuvvetle muhtemel eksik bir akıl yürütme yaptığının farkındaydı. Düşünmek, varlığımızın kanıtlarından biriydi şüphesiz. Ancak en büyük kanıt sevebilen canlılar olmamızdı zannımca.

Sevgi Nedir Sevmek Neyi Değiştirir

İnsan düşündükçe mantığı bulur, sevdikçe kalbini.. Varlığımızın sarsılmaz kanıtıdır sevme yeteneği. Çünkü etrafınıza şöyle bir baktığınızda göreceksiniz ki, dünyadaki tüm kötülükler sevgi yoksunluğundandır. Tüm savaşlar, tüm gözyaşları, tüm kederler, iç sızlamaları hep sevgisizlikten.

Sevgisiz bir insan, varlığına ihanet etmiş olmaz mı? Öyleyse varlığımızın kanıtıdır sevgi. Ne güzel bir kanıttır hem de. O yüzden şu hayatta ne yaparsanız yapın, her şeyi aşkla yapın. Her şeye aşkla dokunun. Bu, insanı hem daha başarılı kılar, hem de daha mantıklı. O yüzden korkmayın sevin.

Seviyorum öyleyse varım. Seviyorsun öyleyse varsın. İşte varlığımızın kanıtı…

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *